Just Cause 2 İnceleme

Hazırlanın, Panau’ya Gidiyoruz

Bu sefer ismi garip bir şekilde oldukça Panama’ya benzeyen Panau adasındayız ve amacımız Amerika’yla ilişkisini tamamen kesen devlet başkanını bulup tahtından indirmek. Oyunun hikayesi hakkında bütün bilmeniz gereken bu açıkçası, gerisi oradaki ekstremist gruplarla ortak iş yaparak etrafı patlatmak şeklinde gelişiyor oyunun zaten. Yine de hikayede iki üç küçük sürpriz yok değil.

Just Cause 3

Oyunda sık sık dalışa geçiyoruz.

Başlar başlamaz ilk oyundan da aşina olduğumuz akıl almaz aksiyon ile karşılıyor oyun bizi. Rico uçaktan ineceği yere doğru atlıyor ve düşman üssüne doğru bir dalışa geçiyor. Karşımıza gelen düşmanları oldukça kolay bir şekilde öldürüyoruz, bir helikopteri ateş açarak düşürüyoruz, düşman güdümlü füzelerini patlatıyoruz ve arkamızda her şey patlarken karizmatik bir şekilde ekrana bakıyoruz. İşte tamamen bunlar üzerine kurulu bir oyun Just Cause 2. Ancak oyun görevini kesinlikle yerine getiriyor ve oyuncuyu müthiş bir şekilde eğlendirmeyi başarıyor.

Ancak ilk oyuna benziyor dediysek de bu hiçbir yenilik olmadığı anlamına gelmiyor elbette. Her şeyden önce yeni bir tutunma kancamız var ve bu kancayla çok hızlı bir şekilde her yere tutunup tırmanabiliyoruz, yani sık sık örümcek adamcılık oynuyoruz Rico’yla. Ancak asıl ilginç olan şey kanca değil, bir kancanın oyunu bu kadar değiştirebilmesi. Elimizdeki kanca ile helikopterlere rahatlıkla tutunup ele geçirebiliyor, düşmanları çekebiliyor, objeleri birbirine bağlayabiliyor ya da araba bulamadığımız noktalarda bir yerlere hızlı bir şekilde gidebiliyoruz. Kısacası çok kullanışlı bir kanca bu ve oyunu ilk oyundan keskin bir şekilde ayıran özelliklerden birisi.

just cause 30

Her tür aracın üzerinde binbir türlü atraksiyon yapabiliyoruz.

Bunun dışında oyunun çok keyifli yanlarından birisi de araç üzerinde yapılan savaşlar. Araç üzerinde savaşmak oldukça geliştirilmiş ve artık içinde olduğumuz aracın tek tuşla üstüne çıkıp, yön tuşlarıyla aracın sağında, solunda, arkasında siper alabiliyoruz. “Araç” derken tek helikopterleri veya arabaları kastettiğimi sanmayın, bir yolcu uçağının bile üzerine rahatlıkla çıkıp üzerinde bin takla atabiliyor ya da direk aracın kapısını açıp atlayabiliyorsunuz! İşte böyle bir “deli oyunu” Just Cause 2, başlamadan önce beyninizi bir yerde bırakmanız gereken oyunlardan birisi.

4 Yorum

  1. lady lazarus

    geçen hafta baktım biraz bu oyuna ama sevdiğimi söyleyemem.. grafikler o kadar iyi değildi. ve aksiyon gerçekten de sınırsız ve amaçsız. ayrıca görev esnasında öldüğünde taaa en başa dönmek.. çileden çıkarıcı bileşenler… 

     

Bir cevap yazın