Just Cause 2 İnceleme

İtiraf edeyim, Just Cause’dan çok hoşlandığımı söyleyemem. Hatta oyunun demosunu Xbox 360’ta oynayıp “hmm grafikler güzelmiş” dedikten sonra bir daha yüzüne bakmamıştım açık konuşmak gerekirse. Ancak Just Cause’dan rahatsız olmamın sebebi birçok oyun eleştirmeninin aksine oyuncuya sürekli aynı şeyleri tekrar tekrar yaptıran görev sistemi, olmayan vuruş hissi veya boş oyun alanı değildi. Just Cause gibi hikayenin hiçbir öneminin olmadığı, tamamen aksiyona dayalı bir oyunda bile senaryo oldukça rahatsız etmişti beni.

Just Cause 2 4

Rico demokrasi getirirken...

Oyunun hikayesi ve adı dünyada yaşanmış gerçek bir savaştan, Operasyon Just Cause’dan alınmıştı. Panama’nın George H.W. Bush tarafından 1989-1990 arası işgal edilmesi oyunun esin kaynağını oluşturuyordu ve oyunun ismi de gördüğünüz üzere bu operasyonun adından gelmişti. Amerika’nın Panama’ya “demokrasi” getirmesini tamamen absürt bir oyun karakteri olan “paraşütlü Rico” ile tekrar canlandırıyor, ancak Panama yerine San Esperito isimli bir tropik adayı tek başımıza ele geçiriyorduk.

Gördüğünüz üzere oyunun hikayesinden rahatsız olmak çok da zor değil. İlk oyunu aslında mekaniklerinden hoşlanmama rağmen sırf bu yüzden oynamamış, pek keyif alamamıştım. Ancak insanlar zevk almış olacak ki İsveç kökenli stüdyo Avalanche Studios oyunun yenisini çıkarmakta gecikmedi. Ben de yeni oyunla birlikte Just Cause serisine ikinci bir şans vermeye karar verdim.

4 Yorum

  1. lady lazarus

    geçen hafta baktım biraz bu oyuna ama sevdiğimi söyleyemem.. grafikler o kadar iyi değildi. ve aksiyon gerçekten de sınırsız ve amaçsız. ayrıca görev esnasında öldüğünde taaa en başa dönmek.. çileden çıkarıcı bileşenler… 

     

Bir cevap yazın