JoWood İflas Mı Ediyor?

JoWood logoGothic, Aquanox ve Spellforce gibi isim yapmış oyun serilerinin Avusturyalı yayıncısı JoWood Entertainment, son 5 yılda ikinci kez ciddi finansal problemlerle karşı karşıya. En son 2005 yılında Perception’la olan ortaklığını, oyunlarının kalitesini beğenmediği için iptal eden ve bu yüzden iflastan kaçıyor suçlamalarıyla yüzleşmek zorunda kalan JoWood, bugün resmi sitesinden yaptığı bir duyuruyla mal varlıklarının yeniden düzenlenmesi prosedürünün işleme konması için Viyana Ticaret Mahkemesi’ne başvurduklarını açıkladı.Üstelik bu kez JoWood’un işi pek kolay görünmüyor. Zira hem yatırımcılar hem de alacaklılar firmanın kapısına dayanmış durumda.

Bu aynı zamanda Arcania: Gothic 4 için planlanan genişleme paketinin ve oyunun önümüzdeki aylarda raflarda olması beklenen PlayStation 3 versiyonunun da tehlikeye girdiği anlamına geliyor. Öyle ki firma 90 gün içinde yeni bir yatırımcı bulamazsa bu isimleri de kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya kalacak.

Sürecin sonunda JoWood iflas bayrağını çekip kepenkleri indirme noktasına gelir mi bunu şimdiden kestirmek zor. Ancak JoWood’un şu an içinde bulunduğu durum, özellikle son dönemde düşük kaliteli oyunları “AAA” kalibresinde pazara sokmaya çalışan bir şirketin başına gelebilecek son derece doğal bir sonuç. Kısacası yas tutmaya gerek yok.

Bir cevap yazın