John Carmarck id Software’in Geleceği Hakkında Konuştu

Oyun dünyasının fenomen ismi John Carmack Doom, Quake, Rage ve Wolfenstein oyunlarının geleceğini hakkında konuştu.

John CarmackFPS meraklıları, bugün başlayan oyun dünyasının Woodstock’ı QuakeCon’dan gelecek haberleri merakla bekliyor olmalı. Aslında bu bekleyişi anlamlandırmak hiç de zor değil; Doom, Quake, Wolfenstein (hadi bu tartışılır) ve muhtemelen yine bir klasik olacak Rage gibi FPS dinamiklerine sonuna kadar bağlı oyunları hep QuakeCon’da duymuşuzdur.

O zaman hemen QuakeCon’dan gelecek muhtemel yeni haberlere göz atalım. Öncelikle Carmack’ın bu yılki QuakeCon’da Doom 4’ü duyurmasını bekliyoruz; hatta şanslıysak oyundan yeni video ve görüntüleri bile görebiliriz.

Ayrıca Carmack’ın QuakeCon başlamadan önceki açıklamaları ile id Software’in gelecek yıllardaki oyun stratejsini öğrenme şansı da bulduk. Carmack, önümüzdeki on yıl içerisinde yeni bir IP yaratmayacaklarını ve tamamen Quake, Wolfenstein, Doom ve başarılı olursa Rage serisine odaklanacaklarını açıklıyor. Carmack, Doom 4’ü Rage kadar uzun süre beklemeyeceksiniz çünkü ekip çalışmalarını hızlandırdı diyor.

Carmack’ın, QuakeCon’da yeni bir oyun da duyurmasını bekliyoruz ama Doom 4’ü daha önce duyurduklarına göre, bunun yeni bir oyun olmasını bekliyoruz (Doom 4 seçeneği de hala masada). Aslında ufak bir beyin fırtınası yapınca id Software’in, yeni bir Quake oyunu duyurabileceğini tahmin ediyorum. Rage’in geleceği Carmack’ın da söylediği gibi oyunun satışlarına bağlı ve en son Quake oyunu üzerinden bir hayli zaman geçti, dolayısıyla yeni bir Quake oyunu duymamız muhtemel.

Gördüğünüz gibi, bu yıl QuakeCon bir hayli heyecanlı geçmeye aday, gün içerisinde QuakeCon’dan gelecek tüm önemli haberleri sizlere anında yetiştirmeye çalışacağız.

3 Yorum

  1. Ziyaretçi

    quake serisi için yapılabilecek en mantıklı hareket xbox360da halo’dan boşalacak yeri doldurmak olur.bunun için de hızlı olmaları gerekiyor tabi ki,bungee’nin yeni oyunu çıkmadan q5 çıkarsa pastadan pay kapabilirler.id software son yaptığı oyunların bekleneni verememesi nedeniyle unutulmaya yüz tuttu,geri dönmeleri lazım artıkın.

  2. Ziyaretçi

    Aslında Quake Live çok büyük bir hızla gelişimini sürdürüyor, artık paralı üyeliklerle birlikte server ve clan olayı daha bir rayına oturacaktır. Yeni bir Quake yerine Live’ı geliştirmeye devam etmelerini yeğlerim.

Bir cevap yazın