John Carmack Sony ve Microsoft’un Yeni Konsollarından Beklentilerini Açıkladı

FPS’nin babası grafik teknolojisi değil veriyolu genişliği istiyor…

id Software’in dahi patronu John Carmack’in mevcut konsol teknolojisinden pek memnun olmadığını biliyoruz. 2004’te çıkan Doom 3’ün ardından geliştirdikleri ilk oyun olacak RAGE’in PC, PS3 ve Xbox 360’ta tamamen aynı görüneceği vurgulansa da Carmack, konsol tarafında oldukça sıkıntı çektiklerini gizlemiyor. Üstelik tecrübeli geliştiricinin, Sony ve Microsoft’un yeni konsollarından da büyük beklentileri var.

Söyleyebileceğim en önemli şey GPU ve CPU arasında birleştirilmiş 64-bit adresleme alanı.  PlayStation 3’teki gibi bölünmüş bir adresleme alanı değil. Donanım sanallaştırma ile tam bir 64 bit alan. Bu gerçekten büyük bir gelişme olur.

Tom’s Hardware yazarlarından Devin Connors’a konuşan Carmack, sözlerine şöyle devam etmiş:

Gerçekten istediğim heyecan verici bir grafik teknolojisi yok. İstediğimiz daha fazla veriyolu genişliği ve daha çok çekirdek. Buradaa gittikçe daha heterojen bir ortam oluşacak ve bu noktada önümüzdeki süreçte bir çeşit CPU ve GPU çekirdekleriyle tanışacağımız çok açık. Biz bunun Intel Larabee gibi bir mikromimari olabileceğini düşünüyoruz ya da aynı mantıkta çalışan bir şey (Larabee çok çekirdekli işlemci ile bir grafik işlemcisinin karışımı gibi düşünülebilir, her ikisiyle de benzerliklere sahip. Hem bir cpu gibi x86 mimarisi uyumluluğu ve cache coherence hiyerarşisine sahipken hem de geniş SIMD vektör birimi ve tekstür örnekleme gibi GPU özellikleri sunuyor. Son kullanıcı grafik kartlarının çekirdeği olarak kullanılması planlanırken ilk performans testleri pek olumlu olmayınca rafa kalkmıştı. Önümüzdeki dönemde Larabee’yi ar-ge ve grafik çalışmalarında kullanılacak bir platform olarak görebileceğiz.) Bu gerçekten enteresan olurdu. Fakat şu an genel amaçlı çekirdeklerle GPU odaklı çekirdeklerin bir kombinasyonuna sahip olacağımız açık, ki bu da bir cpu’da yapabileceğimiz birçok şeyi yapmamız için yeterli esnekliği sunar.

John-carmack 0

Ancak hala geleneksel işlemci çekirdekleri ile debugger ve geliştirme ortamında daha iyi yapılabilecek çok fazla şey var. Bundan radikal bir sapma olursa biraz şaşırırım açıkçası. Umarım her ikisi de (Sony ve Microsoft’tan bahsediyor) bunu kökünden değiştirerek her şeyi karmakarışık etmez.

Yeni nesil konsolların neye benzeyeceğini gerçekten merak ediyorum. Bir optik medya mı sunacaklar yoksa bunu tamamen optik medya kullanmayan bir yol keşfederek mi yapacaklar? Bunlar benim asla karar verici pozisyonda olmak istemeyeceğim kararlar. Zira bunların milyarlarca dolarlık etkileri olur

Carmack aynı paragrafın içinde farklı farklı şeylerden bahsederek kafaları birazcık karıştırsa da mesajının ilgili yerlere gittiği şüphe götürmez. Röportajın tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın