John Carmack PC Oyuncularını Üzmeye Devam Ediyor

Yüksek çözünürlüklü kaplamalar da hayal oldu!

FPS’nin babası id Software’in 7 yıllık bekleyişin ardından raflara çıkardığı RAGE ile kimseyi mutlu edemediğini söylememize gerek yoktur sanırım. Optimizasyon sorunlarından tutun da görsel kalitesine, hikayesinden tutun içerik kalitesine kadar hemen her konuda yoğun bir eleştiri yağmuruna yakalandı bu post apokaliptik FPS. Dürüst olmak gerekirse pek çoğu da haksız sayılmaz. Özellikle de idTech5 motoru için koparılan onca gürültüye ve yapılan onca reklama rağmen kaplamaların inanılmaz derecede çiğ ve detaysız görünüyor olması affedilir gibi değil. PS3 ve Xbox 360 versiyonlarında saniyede 60 kare hedefi için bu tip bir tercih yapıldığı düşünülebilir; ancak durum PC versiyonunda da hiç farklı değil. Üstelik anladığımız kadarıyla bunun bir çeşit “yüksek çözünürlüklü kaplama yaması” ile de düzelmesi mümkün değil gibi görünüyor. Zira John Carmack, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla ilk denemelerin başarısızlıkla sonuçlandığını duyurdu:

Yüksek çözünürlüklü doku dosyaları üzerinde yaptığımız ilk testlerin pek bir faydası olmadı. Çünkü çoğu kaynak kaplama daha fazla detaya sahip değil.

Evet, gözlerinize inanamamış olabilirsiniz. Ancak ne yazık ki bu doğru. Aslına bakarsanız bu duruma çok da şaşırmamak lazım. Hatırlarsanız geçtiğimiz hafta Carmack, PC’leri ana oyun platformu olarak görmediklerini açıklamış ve RAGE’i de tamamen konsol odaklı geliştirdiklerinin altını çizmişti. Sanırım PC oyunculuğu Carmack’i de kaybetti desek yanılmış olmayız…

RAGE incelememiz ise malum nedenlerden dolayı biraz gecikmeli olarak sizlerle buluşacak pek yakında. Oruç duy sesimizi…

RAGE SS 2

8 Yorum

 1. Jee-Soon

  Carmack artık ne yapıyorsa yapsın benden beşkuruş para kazanamaz artık tam bir rezalet!!! Bethesda nın gözünü seveyim neyseki skyrim in çıkışına 1 ay kaldı ozamana kadar pc platformna değer veren yapımlarla zaman geçiricem bu oyunu düzeltmeleri için oyun boyutu kadar update lazım resmen yılın fiyaskosu!

 2. Ziyaretçi

  Yahu bu kıyamet falan nedir anlamıyorum?Rage’in ne yayınlanan videoları ne de yüksek çözünürlüklü görüntüleri “ov yalarca” türündne grafiklere sahip değildi,gayet vasattı hatta.Böyle olacağı belliydi yani.Çok garip cidden,açıp bakıyorum videolara ulan kütük gibi animasyonlar,3 yıl öncesinin grafikleri ama bir yaygara kopmuş gidiyor,çok abartırsan böyle fason olur tabi.Grafikte son devrimi half life 2 yaptı,bakalım gelecek devrimi kim yapacak,bir türlü patlak vermeyen alman devrimini oyun sektöründe mi göreceğiz?(gehen gehen gehen,entellik saçıyorum resmen,bi de anlatıma dikkat etseydim alexin koşanıydım lan)

  • mamad

   Grafik devrimi de Alman devrimi de Crysis ile 2007 yılında gerçekleşti. Yıllardır Crysis’e rakip olabilecek bir oyun göremediğimiz için BF3’ü gördüğümüzde heyecan yapıyoruz şimdi. Yeni devrim ancak ve ancak yeni konsollarla olabilecek bir şey sanıyorum. Tabi bu da yine Valve, Crytek veya id SW’den gelir diye düşünüyorum. Tıpkı 2004’te olduğu gibi. 😉

 3. crazy58

  crysise oynarken zevk alırdım ama sıradan bi oyun olarak görürdüm… grafiklerininde abartıldığını düşünüyorum oyun motorunun kapasitesi var ama ekran kartları yetmiyeceği için kaplamalar daha kaliteli yapılamıyor … lakin rage i görünce crysisin değerini daha iyi anladım 🙂 ama crysis serisi bir modern warfare serisi etmez tabi.

 4. evren00

  Beyler bir takım insanlar oyunu beğenmemiş olabilir. Oyun geniş bir alanda geçiyor gibi görünsede aslında kapalı alanlarda geçen eğlence faktörü olabildiğince yüksek bir oyun.O oyunu beğenmiyenler,sanırım fazla paraları olduğundan elleri kaşınan bir takım insanlar(buraya yorum yazanların dışındaki yurt dışı forumlardan sözediyorum)doku kaplaması o kaplaması bu kaplaması adamlar gayet güzel ayarlamış pc içinse ilk yamadan sonra gayet tatminkar bi performans var sonuçta bu bir oyun şu anda kaç kişi evinde doom 1 in disketini alıp eline ona tapıyo. oyun bunlar oynanır geçer.mw3 geliyo şimdi bi ilkinin grafiğine bak bi son çıkanın devamlı bir kalite yükselişi var ve bu bilinçli olarak arttırılıyo sen istedin diğe adam sana kaliteli kaplama koymaz Rage 2 yi bekleyin…

 5. Sabertooth

  Demek ondan RAGE tüm platformlarda aynı gözükebilecekti. Ne diyim Carmack eğer senin yaptığın oyunda bile PC ana platform olamıyorsa önümüzde iki seçenek var:

  Ya artık PC lerimizi mail, anlık mesajlaşma, web de gezinti, .vs için kullanacağız Senede çıkacak adam akıllı 3-4 pc oyunu için 250-300 $ lık ekran kartları almayacağız. Konsol üreticileri de madem bu savaşı biz kazandık bari isteyenede şu oyunları mouse ve klavye ile falanda oynatalım (herkese hitap edebilmek için) diyecekler.

  Yada AMD ve nVIDIA 4 ayda bir yeni GPU, yeni kâr oranları pastasından yiyemeyecekleri için bu adamlara ciddi bir tokat atacaklar.

  Du bakalım hayırlısı…

Bir cevap yazın