Japonya Depreminin Yonga Fiyatlarını Arttırması Bekleniyor

Felaketin etkilerini yavaş yavaş hissediyoruz…

Japonya 8.9 DepremAna haber bültenlerinin “Japonya’da yaşanan deprem bizi de etkiler mi” gibi saçma sorularını ve  felaket tellallığını bir kenara bırakıp, depremin gerçek etkilerini analiz etmenin zamanı geldi sanırım.

Tabi ki coğrafi olarak bize oldukça uzak olan bir bölgede yaşanan deprem Türkiye’de deprem bölgelerini etkilemeyecektir. Ama, global bir dünyada yaşıyoruz ve bazen bize çok uzak bir bölgede yaşanan bir felaketin artçı sarsıntıları, hiç ummadığımız bir şekilde bizi de vurabiliyor.

Sözgelimi, Japonya dünyanın 3. büyük ekonomisi. Dünyada üretilen çiplerin %15’i, belleklerin ise %40’ı Japonya’daki yonga fabrikalarda üretiliyor. Ama, Japonya, şu an ciddi bir elektrik sıkıntısı yaşıyor, marketlerde bir kişiye en fazla iki pet şişe temiz içme suyu satılmasına izin veriliyor, hasar gören yollar ulaşımı etkiliyor ve nükleer sızıntı korkusu herkesin dilinde…

Yukarıda sıraladığım tüm bu ve benzeri faktörler, önümüzdeki süreçte Japonya’da üretim yapan fabrikaların (her ne kadar pek zarar görmediyseler de) üretim ve dağıtımlarında sıkıntıya neden olacak. Haliyle arzın düştüğü yerde fiyatlar artacaktır.

Uzmanlara göre, stokların tükenmesinden itibaren Japonya’daki durum düzelmeye başlamazsa, özellikle bellek fiyatları bu durumdan olumsuz etkilenecek.

kaynak: reuters

5 Yorum

 1. Volkan ERKLINÇ

  Radyoaktif bulutun avrupaya ulaşmasına 2 hafta var(şuan pasifik üzerinde).1 ve 3 numaralı reaktörlerin erimesine ramak kaldı, reaktörlerin soğutması konusunda japonya abd’den resmen yardım istedi.2inci reaktörün patlamasından sonra civardaki radyasyon seviyesi bir insanın 1 yılda güneşten aldığı radyasyonun 3000 katına çıkmış durumda.Yardım için giden bütün abd askeri gemileri 180 km açığa çekildiler vs vs..Kusura bakmayın ama yemişim Ram fiyatlarını,yakın gelecekte en büyük sorunumuz Ram fiyatları olsa keşke….

 2. conficker_moronu

  Hala TR’ye Nükleer santral yapılsın diye yaygara koparacak var mıdır acaba? burada olsa çoktan patlamış Avrupa’nın doğusu haritadan silinmişti…

  • mamad

   Eğer bütün dünya belli bir teknolojiye ulaşmış durumdaysa, o teknolojiyi bizim de kullanmamız hatta geliştirmemiz şarttır. Yoksa geriden gelmeye devam edeceğiz. Bu yorumu yazmanıza imkan veren PC’yi düşünün. Bunu bütün dünya kullanıyor, siz de öyle. Nükleer enejiyi (gücü) bütün dünya son 50 yıldır kullanıyor. Siz?

  • Ziyaretçi

   Kardeşim Sen başka ülkelerden petrol doğal Gaz,Elektrik alıyon o kadar parayı yatırım yapsan artanı satarsın… Bak Türkiyeye getirdiler Dünyanın en iyi şirketlerinden birini doğal gazı çıkardı hissesini aldı. Şidmi türkiye kendi kazsaydı. Ne Kriz Ne Fakirlik vb sorunlar kalırdı. Tabiki Nükler Santral Kötü bişey. Sen yak odunu kömürü ozon tabakasını delinsin sonra dünya yok olsun. Yoksa Nükler santral kur odum kömür vb gb fosil yakıtlar kullanımı azalacaktır. Bu sonuctada Küresel Isınma vb gb sorunlarda ortadan kalkar. Adamlar zararından çok yararı oldugu için bu işleri yapıyor yoksa neden kursunlarki Nükler Santralleri

Bir cevap yazın