Japon Çiftin Nikahını 68,000 Dolarlık Robot Kıydı

I-Fairy Evlilik Robotu

I-Fairy

Geçen günlerde gerçekten çok sıradışı bir evlilik töreni yaşandı ve Japon bir çiftin nikahı I-Fairy adında bir robot tarafından kıyıldı. Tomohiro Shibata ve Satoko Inoue ömür boyu bağlılık yemini ettikleri bu özel anı Japon robot endüstrisinde çalıştıklarını anımsatarak ölümsüzleştirmek istediler. Bu fikirden yola çıkan çift en sonunda nikahlarını bir robotun kıymasına karar verdiler ve nikah töreni Tokyo’da bir teras restoranda gerçekleşti.

Yaklaşık 1.5m boyundaki robotun yanıp sönen gözleri var ve devrilmesini önlemek için plastik örgülü saçları üstünde durduğu sandalyeye vidalanmış. Başında plastik bir taç da bulunan robot birkaç metre ötedeki perdenin arkasında duran bir kişi tarafından komuta ediliyor.

Gelin Satoko Inoue robotun imalatçısı Kokoro firmasında çalışıyor. AP ajansına konuşan gelin  “Bu çok eğlenceliydi. Bence robotların arkadaşlarımız olabileceği hissi biz Japonlar’da oldukça güçlü. Robot endüstrisinde çalışanlar bu arkadaşlığı yaşıyor olsalar da sıradan halk robotların öncelikle bir amaca hizmet etmesini bekliyor.” dedi. Nara Bilim Enstitüsü’nde profesör olan damat Tomohiro Shibata ise “Robot hanımefendi biraz daha zeki olsaydı daha iyi olacaktı, ancak yine de kendini iyi ifade etti.” diyerek nikaha ilişkin düşüncelerini belirtti.

AP’nin bildirdiğine göre I-Fairy yaklaşık 6.3 milyon yen (68,000 USD) değerinde, kolları 18 derece kadar hareket ediyor ve önceden programlanmış yönergelere göre davranıp konuşabiliyor. Halen Singapur, ABD ve Japonya’da toplam üç adet I-Fairy bulunuyor.

Bir cevap yazın