James Bond: Blood Stone

James Bond: Joss Stone

Oyunun mekaniklerinden bahsedelim biraz. Her ne kadar yapımcı Bizarre Creations’ın geçmişi Metropolis Street Racing, Project Gotham Racing serisi gibi yarış oyunlarıyla dolu olsa da The Club gibi deneysel ve bir noktaya kadar eğlendiren, başarısız diyemeyeceğimiz bir projeye imza atmış bir firma, dolayısıyla Blood Stone’a başlarken beklentim yüksekti. Oyunda her ne kadar tatmin edici bir vuruş hissi ve yeterli silah çeşidi olsa da bana pek yeterli gelmedi. Bir Bond oyunundan çok daha tatmin edici bir vuruş hissi beklemiştim açıkçası, özellikle Splinter Cell: Conviction’daki kafalarından vurulan adamların kafalarında delik açılması olayı bu oyunda çok iyi gidermiş. Ancak karakterleri vurduğumuzda genelde hepsi vuruldukları yerlere göre aynı şekilde, önceden belirlenmiş ve oyun boyunca çok sık kullanılan animasyonlar eşliğinde yere yığılıyorlar ve cesetlere baktığımızda herhangi bir kurşun deliği göremiyoruz. Elbette çok rahatsız edici bir durum değil ama “acaba elimdeki silah kurşun değil de su mu sıkıyor” diye düşündürdü beni. Adamlar kurşun yemiş gibi davranmıyorlar açıkçası, ancak duruma alıştığınız zaman çok da canınızı sıkacak bir mevzu değil.

James Bond Blood Stone 4.jpg

Siper mekanikleri gayet güzel çalışıyor.

Oyun dinamik bir aksiyon oyunu olmaktan ziyade taktiksel yöne kayarak son zamanlarda pek bir popüler olan siper alma mekaniklerini kullanıyor. Siper alma olayı karakterin taktik zekasını göz önüne alınca James Bond’a yakışmış açıkçası, sürekli elinde silahla oradan oraya koşturan bir James Bond’dan çok daha gerçekçi bir Bond tablosu çiziyor oyun. Kısacası mekanikler çalışması gerektiği gibi çalışıyor, silah sayısı tatmin edici, vuruş hissi ise ortalamanın üzerinde, yani oyunun mekaniksel olarak pek kötü bir yanı yok. Çalışması gerektiği gibi çalışıyor, hatta Bizarre Creations’ın ilk TPS denemesi The Club’dan daha iyi olmuş diyebilirim.

Oyununun geçtiği mekanları sayarken eminim ki İstanbul gözünüzden kaçmamıştır. Blood Stone’un İstanbul’u, yine İstanbul’un içinde dolaştığımız başka bir oyun olan Driver 3’ün İstanbul’undan çok daha başarılı bir İstanbul portresi çizmiş bana kalırsa, öyle ki kovalamaca sahnesinin birinde tünelin içindeyken sağa baktığımızda komple bütün boğazı görebiliyoruz. Yalnız şöyle kötü bir durum var ki, bütün İstanbul ahalisi kendi aralarında bile İngilizce konuşuyor, Uncharted 2’deki gibi Türkçe cümleler duyamıyoruz dolayısıyla. Bir ihtimal belki bu Bond Türkçe bildiği için, oyunun bize konuşulanları İngilizce aktarması olabilir ama sanmıyorum açıkçası. Zaten bütün oyunda bu böyle, envai çeşit millet kendi aralarında kendi dilleri varken İngilizce konuşuyorlar. Sizi bilemiyorum ama bu durum beni atmosferden bir nebze de olsa kopardı, farklı milletten insanların kendi dillerinde konuşmaları, en azından eski Splinter Cell’lerdeki gibi böyle bir seçenek olması oyunun atmosferini pekiştirirdi bence.

James Bond Blood Stone 2.jpg

Sizi bilemiyorum ama ben pek Joss Stone'a benzetemedim...

Bu arada başlığa Joss Stone yazıp hatundan zerre bahsetmemem de ilginçmiş. Bildiğiniz üzere Blood Stone’un ana karakterlerinden birisini, Bond’a görevinde yardım eden Nicole Hunter adında zengin bir mücevher tasarımcısını canlandırıyor Joss Stone (hem seslendirme, hem de modelleme açısından). Yalnız gerçek hayatta da taş gibi olan bu ablamız oyunun yüz efektleri konusundaki hakirliği yüzünden gerçek anlamda taş gibi olmuş. Bond’un ve diğer karakterlerin yüzündeki ifadesizliği Joss Stone’da paylaşıyor, dolayısıyla mimikler işin içinden çıkınca pek bir çekiciliği kalmıyor karakterin. Zaten ben karakteri bir türlü Joss Stone’a benzetemedim, Daniel Craig’i çok güzel bir biçimde modellemişken Joss Stone’u oyuna pek iyi aktaramamışlar gibi. Yine de “ara sahne güzeli” olarak fena değil, iş görüyor.

9 Yorum

  1. Ziyaretçi

    “Eğer animasyonlara biraz daha özenilseydi, çevre tasarımı bu kadar sıradan olmasaydı, sonu biraz daha akılda kalıcı olsaydı belki de bittikten sonra anında aklımızdan silinmeyecek bir deneyim yaratabilirlerdi ve 75’den daha yüksek bir not alabilirdi Blood”

    yazıyor

Bir cevap yazın