James Bond: Blood Stone

Double-O- Seven

Blood Stone’un hikayesi gayet klasik bir James Bond hikayesi aslında: İngiliz gizli istihbarat örgütü MI6,  Yunanistan’da düzenlenen G-20 zirvesine Greco adında bir işadamının saldırı yapacağı haberini alır ve Moneypenny aracılığı ile Bond göreve çağırılır. Bond teröristin yatını bulur, elbette olmazsa olmaz “botlarla kovalamaca” sahnesi yaşanır ancak Greco Bond’un elinden kaçar. Elbette bu hiçbir şeyin sonu değil, Bond’u İstanbul’dan Monaco’ya, Atina’dan Bangkok’a götürecek bir maceranın başlangıcı olacaktır (off, klişeliğin sınırlarını zorluyorum resmen).

James Bond Blood Stone 5.jpg

Oyunda kovalamaca sahneleri büyük bir yer kaplıyor.

Bu klişe anlatımı bir kenara bırakıp oyunu anlatmaya başlayalım isterseniz. Oyunun yapımcısı, Project Gotham Racing, The Club gibi oyunlardan tanıdığımız Bizarre Creations olunca oyunun grafik motoru da The Club’da kullanılan motorun bire bir aynısı olmuş. İlk başta grafiklerden bahsetmek pek yaptığım bir şey değil ama oyun boyunca beni ciddi anlamda rahatsız eden bir durumdan bahsetmek istiyorum. Oyun boyunca iki karakterin yan yana durduğu birçok sahne ile karşılaşıyoruz ama karakterlerin neredeyse hepsi henüz botoks yaptırdıkları için herhangi bir yüz ifadesi kullanmıyorlar. Evet, bu oyunda yüz ifadeleri yok arkadaşlar. Varsa da ben fark etmedim, herkes ayrı bir duygusuz, ayrı bir ifadesiz, dolayısıyla iki karakteri konuşurken görmek garip bir tablo oluşturuyor. Oyunda ne bayan karakterlerin bir çekiciliği var, ne de erkek karakterlerin bir karizması. James Bond bile kütük gibi konuşuyor, o filmlerdeki mimikler, yüz hareketleri yok. Yahu bir ajan oyununda nasıl yüz ifadeleri böyle olur, benim aklım almıyor. Bir acayip yani, cidden çok yadırgadım, bir türlü tam anlamıyla kendimi oyunun içinde hissedemedim bu yapaylık yüzünden.

Madem yüz animasyonundan girdik grafiklerden de bahsedip kapatalım bu konuyu. Oyunun grafikleri, sondaki bir kovalamaca sahnesi hariç gayet vasat. Kaplamalarda detay, çevre tasarımında bir özen falan arıyorsanız boşuna aramayın, yok bu oyunda öyle şeyler. En sıradan bölüm tasarımlarını getirip oyuna yedirmişler açıkçası. Çoğu bölümde her yer birbirinin aynısı gibi gözüküyor, sadece şehir içinde geçen kovalamaca sahnelerinde biraz daha iyileşiyor genel dizayn. Beni tatmin etmedi grafikler, pek bir detaysız, özensiz tasarlanmış oyun.

9 Yorum

  1. Ziyaretçi

    “Eğer animasyonlara biraz daha özenilseydi, çevre tasarımı bu kadar sıradan olmasaydı, sonu biraz daha akılda kalıcı olsaydı belki de bittikten sonra anında aklımızdan silinmeyecek bir deneyim yaratabilirlerdi ve 75’den daha yüksek bir not alabilirdi Blood”

    yazıyor

Bir cevap yazın