Jagged Alliance: Back in Action Ön Siparişte

Yalnız ne yazık ki şimdilik sadece Kalypse Media oyun paketiyle birlikte satın alınabilir durumda…

Geçen yıl Mart ayında Alman bitComposer Games, Sir-Tech’in iflas bayrağını çekmesinin ardından Strategy Fist’e geçen Jagged Alliance isim haklarını satın almış ve serinin üçüncü oyununu duyurmuştu hatırlarsanız. Lakin daha sonra bu projeyi biraz öteleyip araya Jagged Alliance 2 ve ek paketlerinin yeniden yapımı olacak Jagged Alliance: Back in Action’ı almıştı.

Bir terslik olmazsa 2012’nin ilk çeyreğinde raflarda olması beklenen Jagged Alliance: Back in Action bugün Steam üzerinden ön siparişe açıldı. Lakin ne yazık ki oyuna şimdilik yalnızca indirime giren Kalypso Media oyun paketiyle birlikte sahip olabiliyoruz. Yani garip bir şekilde tek başına ön sipariş vermemiz mümkün değil.

Peki bugün indirime giren Kalypso Media oyun paketinde hangi oyunlar var?

Listede Cevilie, Darkstar One, Dungeons, Grand Ages: Rome, Tropico 2, Tropico 3, Imperium Romanum ve The First Templar gibi toplam değeri neredeyse 176 doları bulan 19 oyun ve ek paketi yer alıyor. Bütün bu oyunlara yalnızca 59.99$ ödeyerek sahip olabilirsiniz.

Yalnızca 20 dolar daha ödeyerek, yani 79.99$’a bu listeye Jagged Alliance: Back in Action’ı da eklemeniz mümkün.

Ayrıca demosu bugün yayınlanan Tropico 4’ü de yine 20$ ödeyerek bu oyunlarla birlikte satın alabilirsiniz. Yani Tropico 4’te de 20 dolarlık bir kazancınız oluyor. Zira oyunun tek başına satış fiyatı 39.99$.

Tropico 4 ve Jagged Alliance: Back in Action’a birlikte sahip olmak isteyen oyunseverler de unutulmamış. 99.99$ karşılığında hem bu iki merakla beklenen oyuna, hem de Kalypso Media oyun paketine sahip olabilirsiniz.

Buraya tıklayarak kampanya sayfasına ulaşmanız mümkün.

Jagged Alliance Back in Action SS 1

Jagged Alliance Back in Action, E3 2011'de birçok önemli oyun otoritesi tarafından büyük övgüler aldı.

İkinci oyunun yeniden yapımı olacak Jagged Alliance: Back in Action hakkında neler biliyoruz peki, isterseniz bir hatırlayalım.

 • Kullanıcı arabirimi tamamen yeniden tasarlanıyor.
 • 3D izometrik bir bakış açısına sahip olacak.
 • Seriyle yeni tanışacaklar için detaylı bir eğitim bölümü (orijinal oyunda yoktu hatırlarsanız).
 • JA: Back in Action, Unfinished Business ve Wildfire genişleme paketlerinin yanı sıra Gold Pack ile gelen iyileştirmeler ve senaryo editörünü de içerecek.
 • Plan&Go (planla ve oyna) adında yeni bir opsiyon olacak. Bu opsiyon sıra tabanlı oynanış mekaniklerini gerçek zamanlı çatışma öğeleriyle birleştirecek. İlk önce hareketlerimizi planlayıp, daha sonra aksiyonu tamamen gerçek zamanlı olarak izleyebileceğiz.
 • Plan&Go opsiyonu fog of war‘u (daha önce gitmediğimiz ve görüş açımız bulunmayan yerlerin karanlık görünmesi) da kaldıracak.
 • Paralı asker eğitmek artık daha kolay.
 • Tüm karakterler için seslendirme olacak. Senaryo, hikaye ve karakterlerde bir değişiklik olmayacağı söyleniyor.
 • Ortalama 70 saatlik bir oynanış süresi bizleri bekliyor.

11 Yorum

 1. M8RT

  sıra tabanlı oynanışı yok ettikten sonra yemişim grafiklerini.
  ayrıca ne karakterlere ne de silah, mühimmat ve ekipman çeşitlerine dair hiç bir bilgi yok ortada.

  oyun olarak idare etse bile maçı, jagged alliance oyunu olarak balondan öteye geçmez.

  • Uğur Yurtsever

   Sıra tabanlı oynanış yok olmuyor. Sadece Plan&Go adında hamleleri sıra tabanlı gerçekleştirip eş zamanlı izleyeceğimiz yeni bir mekanik söz konusu. Bu da zaten yalnızca bir opsiyon. Yani söylenenlere göre dilersek kapatabileceğiz.

   • M8RT

    kaynak var mı acaba?
    şimdiye kadar ja:bia da sıra tabanlı stratejinin varlığına dair hiç bir yazı okumadım.

    bu arada oyunu 2012’nin ilk çeyreğine ertelediler;

    Eschborn/Worms, August 11, 2011: bitComposer Games and Kalypso Media today announced that Jagged Alliance: Back in Action will be released later than scheduled. This tactical classic will now be available in stores in Q1 2012 for PC (Windows).

   • Uğur Yurtsever

    Bunu oynanış videolarında görebiliyoruz.

    Sistem temelde JA2 mantığında çalışıyor. Etrafı yine real time olarak keşfediyoruz; düşmanla karşılaştığımızdaysa oyun otomatik olarak duruyor. Bu noktadan sonra ise devreye Plan&Go giriyor. Bu özellikle taktik derinlik ve yaklaşım açısından sıra tabanlı stratejiden pek farklı bir şey değil aslında.

    Oyun duruyor ve emrimizdeki bütün karakterlere belli bir süre zarfında (timeline) gerçekleştirmelerini istediğimiz emirler veriyoruz (nişan alma, ateş etme, bomba atma, koşma, durma, yürüme, yatıp kalkma vs gibi). Yapay zekanın yapabileceği hareketleri de hesaba katıyoruz doğal olarak. Plandan tatmin olduğumuzdaysa oyunu oynatıyoruz ve verdiğimiz emirlerin sonucunu gerçek zamanlı olarak görüyoruz.

    Bu iki aşamalı sistem eşzamanlı sıra tabanlı strateji olarak adlandırılıyor. Benzerlerini Master of Orion serisinde veya son dönemde çıkan Frozen Synapse’te de görmüştük.

    Videolardan gördüğümüz kadarıyla orijinal deneyimin taktik derinliği yerli yerinde duruyor. Hatta bu birçok açıdan daha steril, gerçekçi ve heyecanlı bir mekanik. Özellikle de planlarımıza eklememiz gereken “zamanlama” unsurunu düşününce.

    Ayrıca oynanış videoları dışında bitComposer’dan Elmar Grunenberg ile yapılmış çeşitli röportajlar da var bu konuda. Aslında biz de kendisiyle bir röportaj gerçekleştirecektik, ama talebimizi biraz yoğun oldukları bir dönemde ilettiğimiz için ertelemek durumunda kaldık. GamesCom sonrasında tekrar görüşeceğiz.

    Bu arada erteleme haberi için teşekkürler, elimiz değmişken güncelleyelim.

   • M8RT

    katılmıyorum.

    http://www.youtube.com/watch?v=BZkkIW9rKrM&hd=1&t=7m6s

    7. dakikadan itibaren ki oyun biçimini jagged alliance gibi bir oyun kaldırmaz.

    eğer kaldırıcaksa o zaman micro management’in olabildiğince azaltılmış olması gerekli, başka türlü hiçbir ortalama insan evladı altından kalkamaz olan bitenin, çünkü yapılan planı uygulamaya başladımı bütün merclerin hepsi aynı anda hareket ediyor. bir de zamanlama olayı var ki apayrı bir konu… hidden & dangerous’un ne kadar zor bir oyun olduğunu hatırlatırım.

    herneyse, benim esas beklediğim jagged alliance online, gamescom’da bc/gamigo standında oynanabilir versiyonu business area’ya girebilenleri bekliyor bilginize.

   • Uğur Yurtsever

    Tabii oynamadan kesin bir şeyler söylemek çok zor. Ama yine de Frozen Synapse oynarken Plan&Go’nun klasik Jagged Alliance deneyimini farklı bir açıdan yaşatabileceğini hissettim ben. Videoları izleyince de bu dinamikler bana pek dengesiz gelmiyor. Ama kanlı canlı görmeden pek de iddialı konuşmamak gerek.

    Hidden & Dangerous’u hala hatırlayan birileriyle karşılaşmak da çok güzel. Zorluktan ziyade fazla sabır istiyordu. İşin içine taktik giren her oyunda olduğu gibi… Ancak bu tip deneyimlerin de müşterisi kalmadı artık sanırım.

  • Uğur Yurtsever

   Evet, tam bu konuda güncelleme mahiyetinde bir haber yazmak üzereydim. Açıkçası JA:o benim listemde de ilk sırada. Zaten JA oynamış herkes için JA:O birinci sıradadır muhtemelen. Geleneksel mekaniklere rağmen daha önce yaşamadığımız bir deneyim sonuçta. BIA’yı az çok biliyoruz.

Bir cevap yazın