Jagged Alliance: Back in Action İnceleme

90’lı yıllar, bugün yeniden yapımını veya devamını oynamak isteyebileceğimiz harika yapımlarla dolu. O yılları yaşadıysanız ve hala torun torbaya karışmadıysanız, siz de benimle aynı fikirdesinizdir muhtemelen. Birkaç günde 10 milyon satan oyunların piyasayı tek tipleştirmeye başlamadığı, macera oyunlarının tüm bu aksiyon pornografisi karşısında raflarda tozlanmaya terk edilmediği, taktik ve strateji gerektiren her şeyin yalnızca küçük bir niş kitleye hitap etmediği, ekrandaki toplam hemoglobin miktarının henüz anlatılan hikayelerin önüne geçmediği ve gerçekten unutulmaz hikayeler dinlediğimiz o harika yıllardan bahsediyorum. Okul sıralarında Captain Price’ın Makarov’un cansız bedeni üzerinde verdiği pozun değil, Nameless One’ın derin ve hüzünlü öyküsünün konuşulduğu yıllardan…

O ihtişamlı günlere duyduğumuz özlemi hissettiklerinden midir, yoksa ellerinde yeni fikirler kalmadığından mıdır bilinmez; son dönemde bazı oyun firmalarının 90’lı yıllara damga vurmuş yapımlardan beslenmeyi bir kenara bırakıp, bu markaları doğrudan canlandırma arayışı içine girdiklerini görüyoruz. Tabii bu arayışlar, EA’in Syndicate’ı veya 2K Marin’in XCOM’u gibi ortaya orijinalleriyle alakasız (ama daha çok satma potansiyelleri olan) projeler çıkarabileceği gibi; Firaxis’in geçtiğimiz haftalarda duyurduğu UFO: Enemy Unknown gibi nispeten daha samimi yeniden yapım projeleriyle de sonuçlanabiliyor.

Jagged alliance back in action ss 1Sıra tabanlı strateji, rol yapma oyunu ve “business” öğelerinin eşsiz bir şekilde harmanlandığı bağımlılık yapıcı oynanışıyla hafızalara kazınmış Jagged Alliance da uzun süredir yeniden doğmayı bekleyen klasikler arasında. Serinin yaratıcısı Sir-Tech’in 2003’te iflas bayrağını çekmesiyle birlikte (bilin bakalım neden?) isim hakları Strategy First’e geçmiş; Kanadalı firmanın 6 yıl boyunca devam eden çeşitli Jagged Alliance 3 projelerinden yalnızca birkaç ekran görüntüsü çıkmasının ardından ise serinin lisansı Alman bitComposer Games tarafından satın alınmıştı.

Herkes Almanlardan Jagged Alliance 3’ü bekliyordu elbette. Onlar da istediğimizi vereceklerini söylediler ilk iş olarak. Ancak hemen sonrasında bu devam oyunu projesini biraz öteleyip, araya risk faktörü daha düşük iki oyun sokuşturma kararı aldılar: Jagged Alliance 2 ile genişleme paketlerinin yeniden yapımı olacak Jagged Alliance: Back in Action ve tarayıcı tabanlı ücretsiz bir MMORPG olacak Jagged Alliance: Online

Jagged alliance back in action ss 2

Jagged Alliance artık 3D!

Bugün karşımızda, bu yeniden doğuş projesinin ilk parçası olan Back in Action duruyor. Sonuç ise, bir kez daha bizleri onlarca saat oyalayacak kadar keyifli ve hatta- inanması zor da olsa- zaman zaman eski güzel hatıraları tekrar yaşatacak kadar güzel. Ama… İşte bu kelimeyi birkaç sayfa boyunca sık sık duyacaksınız.

14 Yorum

 1. M8RT

  guzel inceleme, elinize saglik.

  oyunun zorlugu oyun zor oldugu icin degil, arabirim, kontroller ve kamera ile yapay zekanin hantalligi yuzunden… ya da gelisticiler dlc zombi eklentisinin yolunu yapma calimislar – elde baltayla hucum eden dusmanlardan guzel the walking dead oyunu olabilir kanimca….! 😡

 2. Ziyaretçi

  Jagged Alliance 2’yi baya oynamış biri olarak ben oyunu kötü bulmadım. Farklı ve güzel olmuş. Hatalar yok mu var tabi ama düzelmeyecek şeyler değil. Mesela forumlarında bi sonraki güncelleme ile sector inventory’i ekleyeceklerini duyurmuşlar. yapay zeka falanda elden geçecekmiş. Biraz daha elden geçerse daha güzel olur. JA:o ya kadar oyalar işte. 😀

 3. Emre

  JA2 deliler gibi oynamış ve bitirmiş olarak beklentiniz çok yüksek olmasın ama çok da kötü değil kanımca yapay zeka grafiksel bi kaç bug güncellenirse sorun olmaz zaten bi kaptırınca zaman nedir unutturuyor.Ama yeniden doğuşa yakışmayan bi oyun olmuş.Fog of war olmaması oldukça can sıkıcı

 4. onur_

  Ben de beğendim oyunu. Çok eksik var ama bence normal. JA2’nin de yok muydu. Yıllar sonra anca 1.13 yamasıyla adama döndü oyun. Mod desteği gelirse buna tadından yenmez. İnceleme de detaylı ve güzel olmuş teşekkürler.

 5. jaggedsever

  ya arkadaşlar merc lerimden birinde iyileştirmem rağmen bi red cross çıktı ne yapıcam bilmiyorum, enerjisi sürekli sıfırda, canı iyileştirince düzeliyor ama enerjisi hiç düzelmiyor topallaya topallaya yürüyor, resting falanda yok bu versiyonda, bana şöyle temel düzeyde oyunun bazı püf noktalarını anlatacak babayiğit varsa çok sevinirim. iyi oyunlar. teşekkür ederim.

  • Uğur Yurtsever

   Selamlar.

   Red cross karakterin ciddi yaralandığını gösteriyor. Bu durumda sağlık çantası veya doktor kitiyle müdahale etmeniz gerekiyor. İğne veya bandaj sağlığı bir nebze doldursa da tamamen iyileştirmiyor.

   Eğer medkit falan uyguladığınız halde düzelmiyorsa, bir çeşit hata oluşmuş olabilir.

   Başka bir sorularınız varsa sormaktan çekinmeyin.

 6. serkan erdemir

  Merhaba, JA2 deki gibi harita modunda milis yetiştirmek, askerlerin uyuması, dinlenmesi, tedavi edilmesi gibi şeyler yapılabiliyor mu? Haritanın bir yerlerinde yine dondurmacı minibüsü var mı? (ulaşımı kolaylaştırıyordu). Ayrıca helikopterle seyahat mümkün mü? Teşekkürler.

  • Uğur Yurtsever

   Selam,

   Yayınlanan son iki yamadan sonra, çok istediğim halde, oyunu yeniden test etmeye ve yapılan değişikliklere göz atmaya vakit bulamadım ne yazık ki (malum piyasaya sürekli oyun çıkıyorken, keyfe keder geri dönüp istediğimiz oyunu oynamaya vakit bulmak imkansız hale geliyor). Yine de sorunu yanıtlamaya çalışayım.

   Yazıda da belirttiğim gibi artık milis yetiştiremiyoruz. Potansiyel milisler bölgelere otomatik olarak geliyor. Tek yapabildiğimiz elimizdeki fazlalık silahları onlara vermek.

   Ayrıca yine yazıda bahsettiğim gibi, artık askerler harita alanında tamamen iyileştirilebiliyor. Hatta ana haritaya çıktığımızda eksik olan sağlıkları bile tamamlanıyor. Yani eskiden olduğu gibi uzun süren iyileşme süreçleri yok.

   Ancak son yamanın ardından oyunun enerji (stamina) sisteminde ufak bir değişiklik olmuş. Buna göre takımımızda enerjisi 0’a yaklaşan bir asker varsa, seyahat hızımız düşüyor. Bu durumda dinlenmemiz gerekiyor yani.

   Bunların dışında JA2’deki dondurmacı minibüsü ve halikopterle seyahat de JA: BiA’da yok ne yazık ki.

   Tabii 1.11 yamasından sonra oynanış ne yönde gelişti gerçekten bilemiyorum. Uzunca bir süre daha açıp bakabileceğimi sanmıyorum. 🙁

   İyi oyunlar.

 7. zolomolo

  Ya arkadaşlar ben oyunu trainer ile oynuyorum, param 999,999 silahçıdan aldığım silahları nasıl adamlarıma verebilirim ? Bir türlü bulamadım. En modern silahlar var ama adamlara veremiyorum.

Bir cevap yazın