İz Bırakan 19 Firma ve Ürün

Yeni nesil için pek bir şey ifade etmiyor olsalar da bir zamanlar bilgisayar dünyasına yön veren firmaları ve ürünleri hatırlayınca ister istemez eski kullanıcıların yüzünde bir gülümse oluşur.

3dfx

Diamond Monster 3D

Diamond Monster 3D

GPU üreticisi 3dfx’in PC oyunculuğunun ve hatta oyun endüstrisinin gelişmesinde önemli bir öncü rol oynadığı yadsınamaz bir gerçek. Her şey 1996 yılında Voodoo grafik yongasının çıkmasıyla başladı. Her ne kadar konsollar tarafından artık silinmiş olsalar da o zamanlar arcade oyunlar teknolojinin geldiği son noktaydılar.

EDO DRAM fiyatlarının düşmesiyle birlikte 3dfx PC işine biraz daha sarıldı ve Voodoo Graphics PCI kartını pazara sürdü. Aynı anda id Software, önceki oyunlarda bulunan piksel temelli grafik motoru yerine daha çekici görüntüler sunan vektör temelli poligonlar kullanan en yeni FPS oyunu Quake’i çıkardı.3dfx’in OpenGL sürücüsünden de yararlanarak yenilenen Quake (GLQuake) PC oyun dünyasında yepyeni grafiklerin kapısını açtı. Böylece yumuşak yüzeyler, inanılmaz dokular ve ışıklandırma ve yüksek kare hızları hayatımıza girmiş oldu.

1998 yılında 3dfx GPU endüstrisini bir adım ileti taşıdı ve Scan-Line Interleave (SLI) teknolojisini tanıttı. Bu teknolojiyle iki Voodoo2 kart bir arada çalışabiliyordu. Ancak daha sonraki birkaç yıl içinde firma strateji değişikliğine gitti ve bir gerileyiş sürecine girdi. 2000 yılında iflas eden firma Nvidia tarafından satın alındı.

12 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Tam bir zaman yolculuğu yaptırdınız bana, güzel bir yazı olmuş, tomshardware’yi tebrik ederim.

  Zamanında çok istemiş ama alamamıştım meşhuuur Riva Tnt kartını, olan arkadaşlarımdaki görüntüleri görüp nasıl da heveslenirdim, şimdiki oyuncular o zamanın muhteşem (!) görüntülerini görseler ne derlerdi acaba…

  Ses kartı, baştan sona ayrı bir konu, aynen dediğiniz gibi dos komutları ne eziyetti, bilinen ve sık kullanılan komutları yazıp sakladığım a4 kağıtlarım vardı, bir sorun çıktığında onlara başvuruyor, olmadı anlayan birine telefonla danışıyordum. Karşınızda simsiyah bir ekran C: ibaresinin ardında yanıp sönen bir imleç, bu kadar, ne yaparsan yap… Çoğu zaman içimden ne geliyorsa yazıyordum ama tabi anlamıyordu benim hakaretlerimden.

  Ses kartlarını tanıtmak bazen sorunsuzdu, sorunlu olduğu zamanlarsa tam bir eziyetti. Sonradan oyunlarda ses kartını ve modelini oyun ayarlarındaki listeden seçme seçeneği geldi de bir nebze rahat etmiş olduk.

  O çevirmeli modemin internete bağlanırken çıkardığı sesler hala kulağımdadır : )

  Ve yazılacak olsa daha neler neler, ancak şunu farkettim; zaman çabuk geçiyor…

 2. Volkan ERKLINÇ

  Tim berners lee’yi unutmuşsunuz:) Tamam kendisi bir firma çalışanı yada yaptığı şey ticari bir ürün değil ama dünya bilişim tarihinde önemli kilometre taşı bence..Aslında CERN’de araştırma görevlisi olan lee kendi ihtiyaçları için hmtl i geliştirmiş ama üzerinde hiç bir ticari hak iddea etmemiş tüm dünyanın bedelsiz kullanımına izin vermiştir.Bunda kısa bir süre sonrada internet resmen patlama yapmıştır.

  Hatta Html’e yüzyılın buluşu diyenler bile var günümüzde:)

   

 3. Ziyaretçi

  coing coing coing tı tı tı tı coing coing TIK

  heh şimdi bağlandı. 🙂 ne sesti o ya,

  56 K bağlantıyla 10 – 20 makina çalıştıran internet kafeleri şu an aklımda tasavvur bile edemiyorum. Gerçekten de 56 K bağlantıyla çalışan internet kafeler vardı.

 4. Checkich

  Hey gidi günler. Aklıma 2400 baudluk modemim geldi. Daha internet ortada yokken bbslere bağlanırdık. Doruk BBS vardı, Sentinel vardı… Bir BBS telefon listem vardı. Sadece terminal ekranında kayan asci logolarını görmek için bile bağlanıp dururdum 🙂

 5. Murat

  Bu işlemci orjinal olarak elimde mevcut statik torba içerisinde gözüm gibi saklıyorum. eski bir serverdan kalmıştı. Ozamandan birde DD disketiyle orjinal dos 3.0 🙂 nedenmi saklıyorum. bilmiyorum. Matematiksel işlemciler çıkmadan em87 dos tool kullanıyorduk. hesapta matematiksel işlemci yerine geçiyordu ama bazı uygularda işe yarıyordu. vistapro gibi 🙂 ah nerde o güzel günler. yaşım genç sayılır ama c64 le başlayan 1541 floppy ekleyerek devam eden amiga 2000 kullanırken 1 mb pc kart takıp dosa merak saran ve 8086 dan bugünlere kadar. Bunca şey neyemi yarıyor hiç bir işe. sadece aynı şeyleri görmüş merak sarmış nadir insanlarla karşılaşırsanız ucu bucağı olmayan sohbet zincine okadar. Belkide bi yerde hurdalar köşe yazısı çıkarsa her gün yazabilirim.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Blog bölümümüz kullanıcılarımıza da açık. Eskilerden yazmak istediğiniz parçalar ya da paylaşmak istediğiniz herhangi bir şey olursa blog sayfalarımızda yazınızı yayınlayabiliriz.

Bir cevap yazın