İsviçre Hükümeti Şiddet İçerikli Oyunları Yasaklamaya Hazırlanıyor

Politika zor meslek vesselam; zerre kadar bilgin olmadığı konularda parmak kaldır oy at, yüz binlerce insanı etkileyecek kararları bir kaç günde yasalaştır, haberlere çıkabilmek gündeme oturabilmek için aptalca yorumlar yap, kayınçonun süt kardeşine kıyak yap işlerine aracılık et… Ve, tüm bunları sizin iyiliğiniz için yapıyoruz geyiğini devam ettir. Söylediğin yalanlardan yalan makineleri bile utansın… Zor gerçekten zor… O yüzden bu tür gariplikleri anlıyorum ama yine de kızmadan edemiyorum.

Politikacıların ikiyüzlülüğünü örneklerle açıklamaya çalışacağım ama önce haberimizi verelim meseleyi siz de anlayın. İsviçre Parlamentosu, şiddet içerikli (insan ve insana benzeyen şeylere yapılan tüm şiddet) oyunların satışını yasaklayabilecek bir kanunu onaylamış. Henüz kanunun detayları belli değil ama olasılıkla PEGI +16 ve PEGI +18 oyunlarının bu kapsama gireceğini konuşuluyormuş.

Buradan soruyorum İsviçre Parlamentosuna, madem şiddet sevmiyorsunuz ve çocuklara kötü örnek olduğunu düşünüyorsunuz. O zaman neden şiddet içerikli +16 sinema filmlerini de yasaklamıyorsunuz? +18 seks içeriğini de yasaklayın, (ama sonra parlamentoda ne izleyeceğiz) hadi o zaman içerisinde tecavüz sahneleri olan dizilerinizi yasaklayın… Ama şiddet içeriğini çocuklardan uzaklaştırmak istiyoruz derken samimi değilsiniz, yaptığınız tek şey; bakın çocukları koruyoruz imajı verebilmek.

Politikacı karikatür

Korkum şu ki, bu tip saçma kararlar diğer Avrupa ve Türkiye gibi sazan politikacının bol bulunduğu ülkelere örnek olsun.

Neyse… Bu konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum. Nasıl oldu, kim yaptı bilmiyorum ama oyunların aşırı şiddet içerdiği şehir efsanesi neredeyse tüm herkese bulaştı. Oyun ve sinema filmleriyle yıllardır alakalı biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki; şiddeti tetikleyen unsurları sıralasak, oyunlar listenin en sonunda yer alır. Trafikte gördüğünüz manyak sürücüler bile daha çok şiddeti tetikler. Bu konuda yazılabilecek o kadar çok şey var ki; daha size yüzlerce örnek verebilirim. (mesela Hitler oyun oynayarak mı büyüdü, o yüzden mi şiddete merak saldı?) Ama daha fazla uzatmak istemiyorum. Tek dileğim bu tür saçma kanunların diğer ülkelerde talep görmemesi…

Son olarak burada oyunlara yaş sınırı getirilmesine karşı olmadığımı belirtmek istiyorum. GTA 3 gibi bir oyun elbette 7 yaşındaki bir çocuk için fazla şiddet içerir. Zaten bu yüzden oyunlara yaş sınırlaması getiriliyor. Elbette bazı aşırı oyunlar da yasaklanabilir. Buna da itirazım yok ama önce neyi yasaklamak istediğiniz açıkça belirtin. Gerçekten bilimsel araştırmalar yapın, sonra oyun yapımcıları ile konuşun orta yolu bulun. İnsan türüne yapılan şiddet diye işi genellerseniz kimse sizin samimiyetinize inanmaz.

Bir cevap yazın