İsviçre: Google Ülkemizi “Biri Bizi Gözetliyor” Evine Çevirdi

Google’ın Street View hizmeti Google Maps’ın bir parçası ve yeryüzünde 10 metrelik küçük bir alanı bile gayet net bir biçimde görmenizi sağlıyor. Google istese dünyayı büyük bir “Biri Bizi Gözetliyor” yarışmasına bile sokabilir. Neyse ki Street View dünyanın sadece bell başlı şehir ve bölgeleri kapsıyor. Tabii ki sokak tabelalarına kadar gözetlenebilen ayrıcalıklı ülkeler arasında İsviçre de var fakat ülkenin hükümeti bu durumdan son derece rahatsız olmuş gibi görünüyor.

İsviçre’nin federal gizlilik başkanı Hanspeter Thur Google’ı insanların özel hayatını gerektiğinden daha fazla “netleştirdiği” yönünde suçladı. Thur özellikle hastaneler, hapishaneler ve okullar konusunda endişeli olduklarını dile getirdi. Aslında İsviçre gibi diğer ülkeler de geçmişte endişelenmişti fakat Google mesafenin gizlilik kurallarını çiğnemeyecek kadar uzak olduğu yönünde güvence vermişti. Ayrıca yaşadıkları mekanın görünmemesini isteyen olursa Google’dan bu görüntüyü kaldırmasını rica edebiliyor.

Google’ın küresel gizlilik temsilcisi Peter Fleischer bu hizmeti sunmadan önce İsviçre’deki gizlilik kurumlarıyla görüştüklerini ve tüm endişelerini gidermeye hazır olduklarını söylüyorlar. Eğer herhangi bir sorun olsaydı bu hizmet yürürlüğe zaten girmeyecekti diyen Fleischer, İsviçre hükümetinin tavrından dolayı üzüntü duyduklarını dile getirdi.  

1 Yorum

  1. Server Kesili

    Bence gayet başarılı bir çalışma olmuş. Zaten herkesin izlendiği bir dünyada yaşadığımızı varsayarsak , bırakın bizde bizi izleyenleri izleyelim. 🙂

Bir cevap yazın