İşlerimizi Düzene Koyan Programlar

Her yılbaşı işlerimizi sıralayıp belirli bir düzene kavuşturmak yeni bir yaşama atılmanın en güzel yoludur. Sadece yapacağımız işleri listeler halinde yazmaktan bahsetmiyorum. İşlerimizi öyle organize etmeliyiz ki bunu yaparken strese kapılmak yerine daha da rahatlayıp verimli çalışabilmenin yolunu bulmalıyız.

“İşleri düzene koymak” (Getting Things Done – GTD) bir safsatadan ibaret değildir; hatta David Allen’in yazmış olduğu kişisel gelişim kitabının ismidir. Allen’in düşünceleri yazılım üreticilerinin, kullanıcıların GTD mantığını benimsemelerine yardımcı olacak yaratıcı çözümler üretmelerini sağladı.

GTD temel olarak yapmanız gereken her şeyi ortaya yere dökmek ve ne yapacağınıza karar vermekten ibarettir. Kesinlikle, her şeyin anında yapılması gerekmez; bazı görevler ertelenebilir fakat mantıklı bir sıralamanın olması gerekir.

Etrafta GTD mantığını birbirinden çok farklı biçimlerde uygulayan yazılımlar var. Bazıları Allen’in ilkelerini temel alırken bazıları bambaşka bir tarafa yöneliyor. Fakat sonuçta hepsi bir şekilde işlerinizi yoluna koymayı hedefliyor. Bu yazımızda sekiz farklı yaklaşımdan bahsedeceğiz: Backpack, Tracks, Tudumo, Hiveminder, SimpleGTD, MyToDos ve Outlook için Milk ve GTD.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın