İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 – Bölüm 3 – Ecoutez écoutez Pensez

İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 - Bölüm 3 - Ecoutez écoutez Pensez

Bilgisayar tutkunlarının dünyasında güçlü soğutucular kullanmak alışkanlıktır. Daha özenli ve başarılı tasarımlara şükredelim ki, kutulu soğutuculardan daha düşük gürültü düzeylerinde daha iyi soğutma sağlayan ürünler bulabiliyoruz. Bunun yanında işlemci üreticileri kutulu ürünlerine sınıfına uygun soğutucular da koyuyorlar. Bu “aslını andıran” soğutucular yedek parça niyetine ayrı olarak da bulunabiliyor. Bizler de kutulu soğutucuların başarımını ve “kaslı” ürünlerden hangi yönlerden farklı olduklarını bilmek istedik. Ayrı satılan soğutucuların fiyatları 50 Avro’ya kadar çıkabiliyor. Bu işlemci alırken cebini fazla yakmak istemeyen kullanıcılar için yüksek bir fiyat olduğundan, kutudan çıkanlar ne kadar işe yarıyor görmemiz şart.

Yazı dizimizin İkinci bölümde incelediğimiz ürünler daha iyi sonuçlara imza attılar.

Bu bölümde işlemcilerin kutularından çıkan, diğer adıyla “kutulu soğutucuları” (box cooler) inceleyeceğiz. Bu süreçte Intel’in işlemci kutularına eklemeye layık gördüğü “tanıdık yüzlere” gözatacağız. Yanıtlamaya çalışacağımız soru şu: Kutudan çıkan soğutucular yeterli mi, yoksa daha kaslı ürünlere yönelmeli miyiz?

İncelememizi ilginç kılmak adına Soket 775 altyapısı için üretilmiş birçok modeli deneyimize kattık. Prescott için üretilen ilk mühendislik örneğinden tutun, Intel’in ilk çift-çekirdek Extreme sürümleriyle beraber sunduğu, efsanevi başarıma sahip Performance FMB de dahil değişik ürünler boy gösterecek. Bu sayede Intel Conroe-tabanlı Core 2 işlemci kuşağına ait soğutucularını bir çerçeve içine alacağız. İşlemci Soğutucu Listeleri 2008’e ilişkin yazılar:

 

Yazı Dizimize Konu Firmalar
3R System Antazone Arctic Cooling
Asus Coolermaster Coolink
Cooljag EKL Foxconn
Gigabyte Glacialtech Hiper
Joujye Dynatron MSI Nexus
Noctua OCZ Scythe
Silentmaxx Silverstone Spire
Tacens Thermaltake Titan
Verax Watercool Xigmatec
Zalman Zaward Zerotherm

Ürünleri hangi düzenekle nasıl inceliyoruz ve nasıl notluyoruz merak etmiş olabilirsiniz:

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 – Bölüm 1 – İyi, Kötü, Çirkin

İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 – Bölüm 2 – Ne Olursan Ol Gel

Bir cevap yazın