İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 – Bölüm 1 – İyi, Kötü, Çirkin

Ölçütler – Soğutma, Gürültü Ve Kurulum Kolaylığı

İncelememizde bir soğutucu, üç konuda aldığı puanların toplamı olarak en çok 30 puana ulaşabiliyor: Soğutma, Gürültü ve Kurulum Kolaylığı

Ölçütler - Soğutma, Gürültü Ve Kurulum Kolaylığı

Soğutucu işlemci sıcaklığını ne kadar düşük tutabilirse, soğutma başarımı o kadar yüksek kabul ediliyor. Bu ölçümde gürültü düzeyini dikkate almıyoruz. Örneğin işlemci kendini korumak amacıyla kendiliğinden saat hızını düşürüyorsa, o soğutucu bizden “0” puan alıyor. Elbette aynı soğutucunun ısıl verimi başka bir işlemci için son derece yeterli olabilir, ancak neden Intel Core 2 dört çekirdek QX6850 işlemciyi neden kullandığımızı önceden belirtmiştik. Soğutmaya ilişkin puanları sulu, havalı, sıkıştırıcılı (compressor), pasif gibi ayrı dallarda verdik. Buna göre sulu soğutmalı bir ürün işlemciyi daha soğuk tutup “8” puan alırken, havalı soğutma kullanan başka birisi daha sıcak olsa da “10” puan alabiliyor. Karışıklığı şimdiden önleyelim.

Ürünün kutusu üzerinde “Intel dört çekirdeği destekler” tanımı varsa ve bunu deneyimizde kanıtlayamazsa doğrudan “Sınıfta kaldı” kabul ettik. Bazı ürünlerin kutusunda ister işlemci belirtilerek, ister ısı aktarım değerleri açıkça verilerek daha “hafif” işler için üretildikleri dürüstçe yazdığından, üşenmeyip bunları iki çekirdekli Core 2 Duo üzerinde denedik.

Soğutucuların gürültü düzeyi ölçümlerini 50 cm. ötesinden yaptık. Ürünün ürettiği hırıldama, tıkırdama, vızıldama gibi tüm sesleri gürültü düzeyine dahil kabul ettik. Hiç ses çıkarmayan bir pasif (fansız) soğutucu “10” puan alırken, kullanıcıyı çok rahatsız edecek düzeyde gürültü çıkaran veya aralıklı da olsa “iniltiler, tıslamalar” gibi yine rahatsız edici “gariplikler” yapan ürünler “0” puan aldılar.

Kurulum notu olarak soğutucunun ne kadar rahat takılıp sökülebildiğini, başka ekipmana zarar verme riskinin bulunup bulunmadığını gözönünde bulndurduk. Ürün çok kolay takılsa bile eğer örneğin anakartı kasadan sökmek gerekiyorsa, bu ürüne “10” puan vermedik. Eğer ürünü takmak için iki elden fazlası gerekiyorsa, bu başka bir kişinin yardımı anlamına geleceğinden, bizden “0” puan aldı – ve bu umduğunuzdan daha çok üründe başımıza geldi.

Bu biraz acımasız gelebilecek değerlendirme yönetmini seçmemiş olsaydık ürünlerin çoğu orta puanlara yığılacaktı ve pek karşılaştırmış sayılmayacaktık. Elbette sonuçları belirlerken puanları basitçe toplayarak hüküm vermek çok sağlıklı değildi – bazı ürünlere ilişkin genel izlenimimizi aktarmakta salt sayıların yetersiz kaldığını görerek açıklamalarımızda durumu belirttik.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 – Bölüm 2 – Ne Olursan Ol Gel

İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 – Bölüm 3 – Ecoutez écoutez Pensez

Bir cevap yazın