İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 – Bölüm 1 – İyi, Kötü, Çirkin

Deney Düzeneği Ve Yöntem – Tam Yükte Dört Çekirdek

Bu incelemede tüm soğutucular tam yükte çalışan Intel dört çekirdek Core 2 Extreme QX6850 işlemci (CPU) üzerine yerleştirerek denendi ve ölçümler alındı. Dört çekirdek de tam yükteyken bu işlemci tamı tamına 113.87 W tüketiyor. Bu yükü oluşturabilmek için Prime95’in (sür.25.5a) çoklu işlemli (multithread) sürümünü kullandık. İşlemciden bu tüketim düzeyini sulu soğutma kullanan bir ürünle ve 62°C’de ölçtük. Soğutucu ne kadar kötüyse işlemci de o kadar fazla güç tüketiyor çünkü daha yüksek çekirdek sıcaklığında çalışıyor ve besleme devreleri hesaplamayı değil, atık ısıyı besliyor. Çoğunluk kullanıcının hızaşırtma uygulayacağını ve karmaşık bir yapıda bir deney oluşturmak adına, ısı yayımı iyi olan dört çekirdekli bir işlemci kullanarak soğutucuları sınırlarında görmek istedik.

Deney düzeneği.

Deney düzeneği.

Uzayda sulu soğutma.

Uzayda sulu soğutma.

Gigabyte GA-G33-DS3R anakart suntaya kule kasa içinde duracağı gibi dikine takıldı. Bugünkü soğutucuların neredeyse tümü ısı iletimi için ısıboruları (heatpipe) kullandıklarından soğutma verimi açısından soğutucunun konumu ve doğrultusu son derece önem taşıyor. Çekirdeklerin sıcaklıkları doğrudan kalıba (die) bütünleştirilmis sıcaklık algılayıcılardan (DTS) okunuyor. Değerler çok ani değişkenlik gösterebildiğinden çizelgeleri oluşturmak için ortalama sıcaklıkları kullandık.

Ölçümlerimizin tümünü soğutucu en yüksek sıcaklık değerinde sabit kalana kadar sürdürdük. Çok kötü bir soğutucu sınır sıcaklığa birkaç saniyede ulaşırken, iyi bir soğutucunun en yüksek sabit değere ulaşması yarım saat kadar sürdü.

Deney Düzeneği Ve Yöntem - Tam Yükte Dört Çekirdek

Bu örnek çizelgede Zalman soğutucunun 55 sn. sonunda sabit 70°C sıcaklığa ulaştığını görebilirsiniz.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 – Bölüm 2 – Ne Olursan Ol Gel

İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 – Bölüm 3 – Ecoutez écoutez Pensez

Bir cevap yazın