İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 – Bölüm 1 – İyi, Kötü, Çirkin

İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 - Bölüm 1 - İyi, Kötü, Çirkin

Toms’s Hardware yedi yıldan beri işlemci soğutucularına ilişkin karşılaştırmalı inceleme yazıları yayınlar. Önceleri bu bileşenin önemi pek bilinmezdi, bilgiye ve deneylere dayalı ölçümler bulunmadığından, söylentiler ve batıl yaklaşımlar almış yürümüştü. Bu gereksinimden yola çıkarak Aralık 2000 tarihinde 17 soğutucu ürününü karşılaştırdığımız ilk kapsamlı incelememizi yayınlamıştık. Bugünkü canavarlarla karşılaştırıldığında eski soğutucular adı duyulmamış amatör üreticilerin, bulunması zor ürünleriydi – bugün adını ezbere bildiğimiz yerleşik markalar o zamanlar bu ürünlerin kar getirecek bir alan olduğunu, yapılan incelemelerin ses getirmesi sonucunda yeni yeni keşfediyorlardı. O günkü bazı markalar sahneden ayrılırken, bazıları da bugün bildiğimiz sağlam pabuçlara dönüştü.

2001 yılında soğutucu arızasının Athlon işlemcileri nasıl bir anda dumanlar içinde bırakabildiğini yayınladığımızda, özellikle AMD kullanıcıları için iş ciddileşti. Yeni anakartlara sıcaklıkölçerler ve sıcaklık arttığında sistemi kapatan düzenekler eklenerek hemen önlem alındı. O “ateşli” günlerden beridir THG, işlemci soğutucularına ilişkin yazılarını düzenli olarak yayınlamaktadır.

Herkesçe bilinen ve saygı duyulan bir marka durumuna gelen Zalman o zamanlar bu işlere daha yeni başlıyordu. Çiçeği burnunda firmanın ürünleri pek de önerilebilir durumda da değildi. Ancak iki yıl içinde firmanın başarısı artmaya başladı ve 2006 yılı ortasında çıkardığı CNPS9700 ürünüyle Zalman gerçek bir şampiyon yarattı ve konuya ilgi bir anda patladı.

Bu kadar tarih bilgisi yeter; 2007/2008’in en büyük soğutucular gösterisinde perdeleri açmanın zamanı geldi. İşlemci soğutucuları dışında başka bu kadar farklı çeşit ve ürünler arasında bu kadar fark bulunan başka bilgisayar bileşeni yoktur. Dahası son kullanıcı ürünün kutusuna bakarak soğutma başarımını anlayamayacağı gibi sökme/takma işleminin zorluk düzeyini de kafasında canlandıramayabilir. En kötüsü kutulardaki yanarlı dönerli tasarımlara, saydam kısımdan pırıldayarak göz kırpan metallere, borulara kanacak olursa tam anlamıyla yolunu kaybedecektir. Şu an Münih laboratuarımıza 30 firmadan 80 farklı ürün yağmış durumda ve yeterince kapsamlı bir inceleme yazı dizisi oluşacağa benziyor!

Tüm zamanların en kapsamlı soğutucu incelemesi - 80 işlemci (CPU) soğutucu Tom's Hardware Münih laboratuarında.

Tüm zamanların en kapsamlı soğutucu incelemesi – 80 işlemci (CPU) soğutucu Tom’s Hardware Münih laboratuarında.

 

Yazı Dizimize Konu Firmalar
3R System Antazone Arctic Cooling
Asus Coolermaster Coolink
Cooljag EKL Foxconn
Gigabyte Glacialtech Hiper
Joujye Dynatron MSI Nexus
Noctua OCZ Scythe
Silentmaxx Silverstone Spire
Tacens Thermaltake Titan
Verax Watercool Xigmatec
Zalman Zaward Zerotherm

Yazı dizimize başlarken birçok sürprizle karşılaşacağınızı baştan belirtelim.

Örneğin başarılı ve yüksek nitelikli ürünleriyle iyi bilinen üreticilerin en yeni bazı modelleri neredeyse kullanılabilir bile değiller, bırakın başarılı olmayı. Bazısı beyin ameliyatından zor sökme/takma işlemiyle, inceleme yapan arkadaşa acaba ilk nereyi koparacağız işkencesi yaşatarak, bazısı da gürültüsüyle bizleri sağır etmeyi başararak ne yazık ki başarısız damgasını yediler.

Sektörün kendini yeni geliştirdiğini gözönünde bulundurarak son birkaç yıldır kötü sonuçları uygun bir dille anlatmaya çabalıyorduk, ancak bu yazımızda biraz daha acımasız davranarak “Sınıfta kaldı” (failed) etiketini yapıştıracağız. Bu yaklaşımın kullanıcılarımızı bilinçlendirerek orayı burayı kopartmaktan; en azından beğenmedikleri kötü, hatta bozuk ürünü iade etme derdinden koruyacağımızı düşünüyoruz. Bu “kara koyunların” diğer 80 ürün arasında kendini belli etmesi için üzerlerine “Sınıfta kaldı” (failed) damgası vuracağız.

İşlemci Soğutucu Listeleri 2008’e ilişkin yazılar:

İncelememize inanılmaz sayıda ürün katıldığından konuyu üç yazılık dizi olarak yayınlayacağız, işte ilkine başladık bile.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın