İşlemci Listeleri 2008

Uzun süredir beklenen yeni işlemci listeleri en sonunda geldi. AMD’den 18, Intel’den de 36 işlemcinin katıldığı karşılaştırma maratonunda yeni deney setimizle yarışmacılar terlettik. Daha güzel sonuçlar elde edebilmek için deney sistemimiz tamamen elden geçirildi ve yeniden donatıldı. Örneğin deney sistemimizde ekran kartı olarak GeForce GTX 280 temelli MSI N280GTX-T2D1G-OC kullanıldı.

İşlemci Listeleri 2008

Bütün platformlarda 4 GB sistem belleği kullanıldı ve işletim sistemi olarak Windows Vista Enterprise yüklendi. AMD sistem DDR2-1066 MHz bellek kullanırken Intel sistemlerde DDR3-1333 MHz bellek kullandık. Ses hesaplamalarını işlemcinin üzerine yüklememek ve daha kararlı sonuçlar elde edebilmek için bütün platformlarda Creative X-Fi Xtreme Gamer ses kartı kullanıldı. Ayrıca sabit disklerin hızlı dört çekirdekli işlemcileri yavaşlatmamaları için bütün deneyler RAM disk üzerinden çalıştırıldı.

Her bir işlemciyi ofis uygulamaları, video, ses ve oyun başlıklarından oluşan 31 deneylik bir zorlama testinden geçirdik. Ayrıca yine RAM disk üzerinden çalıştırılan altı Linux deneyi de deney setimize eklendi. Linux deneyleri, çekirdek derleme, PHP, Gzip ile dosya sıkıştırma, SciMark, OpenSSL ve GCC kullanarak Mplayer derlenmesinden oluşuyor.

Deney setimizin gelecek nesil işlemcilere uygun olması için sekiz çekirdek için uyarlanmış beş ve dört çekirdek için uyarlanmış beş yazılım kullandık. Yazılım geliştiriciler henüz çoklu işlemci çekirdeği desteğini tam olarak kullanma yönünde bir çaba sarf etmediklerinden birden fazla işlemci çekirdeğini kullanan çok az deney var. iTunes ve Lame deneyleri buna örnek gösterilebilir. Çoklu çekirdek desteği sunmayan pek çok yazılım olduğundan deney sonuçları paralel işlem gücünden çok işlemci hızını ön plana çıkarıyorlar. Sonuçları değerlendirirken buna dikkat etmelisiniz.

Masaüstü işlemciler söz konusu olduğunda AMD ve Intel arasındaki rekabet ciddi şekilde değişmiş durumda. Eskiden olanın tersine bütün kategorilerde Intel önde gidiyor. Ayrıca Intel modelleri genelde daha fazla hızaşırtılabiliyorlar. Bu sayede nispeten düşük fiyatlarla ileri seviye bir sistem kurabilirsiniz. AMD, Intel’in ileri seviye başarım gösteren modelleriyle rekabet etmekte zorlanıyor. Ayrıca hızaşırtma konusunda da AMD modelleri çok az potansiyele sahipler. Bu durumun değişebilmesi için AMD’nin yeni bir üretim yöntemine geçmesi gerektiği çok açık.

İşlemci Listeleri 2008

AMD ve Intel İşlemci Tabloları

Geleneksel olarak işlemci listelerimiz AMD ve Intel işlemcilerin genel özelliklerini içeren bir tabloya sahiptir. Bu tablolar yaklaşık sekiz yıllık bir aralığı kapsıyor. Resimleri büyütmek için tıklayın.

İşlemci Listeleri 2008

İşlemci Listeleri 2008

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

4 Yorum

  1. osman

    arkadaşlar 15 yıllık intel kullanıcısıyım bu güne kadar birçok intel işlemcisi kullandım enson core quad 8200 serisini kullandım ama memnun kalmadım açıkçasını söyleyeyim.bu sistemimi satıp amd phenom serisi sistem aldım inanınki performansı çok iyi oldu .kullandığım programlar corelx4-photoshop hepsi çok işlem isteyen proğramlar…bi dosya kaydediyorum örneğin 1 gb tutuyor. sayğılarımla

Bir cevap yazın