İşlemci Fanı Bozulursa Ne Olur?

İşlemci Tanımlamaları

AMD ve Intel’in her ikisi de işlemcilerinin çalışma sıcaklığı araklıklarıyla ilgili detaylı bilgiler vermekteler. Yine bu şirketlerin ikisi birden bu sıcaklığı, işlemcinin ısı dağıtıcısının tam ortasında ölçülen kasa sıcaklığı olarak tanımlıyorlar. Aşağıdaki tablolardan da görebileceğiniz gibi bir Athlon 64 işlemcisi 78 santigrat derecede, Core 2 Duo ise en fazla 72 derecede çalışmak için tasarlanmış. En yüksek kasa sıcaklığının işlemcinin ısıl tasarım gücüne (TDP) bağlı olduğunu da belki fark etmişsinizdir: TDP’si 35 W olan bir Athlon 64 X2 işlemcisi en fazla 78 dereceye ulaşabilirken 125 W’lık bir Athlon 64 FX 63 dereceyi geçmemeli.

İşlemcinin ısıl sınırı aşılırsa işlemcinin kendisi ve anakart tarafından birtakım önlemler etkin hale getirilebilir. Tipik bir anakart böyle bir durumda fan hızını en yükseğe çıkarırken, işlemciler ise kendi koruma mekanizmalarını harekete geçirirler.

İşlemci Tanımlamaları

İşlemci Tanımlamaları

İşlemci Tanımlamaları

İşlemci Tanımlamaları

4 Yorum

    • Tahir Meylani

      Fansız çalıştırılan işlemci kısa bir süre sonra bilgisayarı kilitler, pentium 2 bile olsa bu. İkinci el bilgisayar parçaları satan yerlerde uygun bir fan bulunabilir belki.

Bir cevap yazın