İşlemci (CPU) Nasıl Üretilir?

İşlemci (CPU) Nasıl Üretilir?

Kum, %25’i oranında silikon içerir. Silikon oksijenden sonra yerkürenin kabuğunda en çok bulunan elementtir. Kum, özellikle de kuvars (quartz) içeriğinde silikon dioksit (SiO2) halinde bol miktarda silikon içerir ve yarı iletken üretimi için vazgeçilmez bir malzemedir.

İşlemci (CPU) Nasıl Üretilir?

Kum, çeşitli aşamalardan geçirilerek içinde bulunan silikon ayrıştırılır. Silikon yeterli saflığa ulaştığında elektronik malzeme üretimine hazır hale gelir. Ortaya çıkan elektronik üretimine uygun silikon o kadar saftır ki her bir milyar silikon atomu içinde bir tane yabancı atom bulunur. Saflaştırma aşaması tamamlandıktan sonra eritme aşamasına geçilir. Resimde görüldüğü gibi saflaştırılmış eriyik haldeki silikondan bir adet büyük bir kristal oluşturulur. Ortaya çıkan bu mono-kristal yapıya ingot (külçe) denir.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

23 Yorum

 1. bekr

  çok harika, en azından fikir vermesi adına herkese okutmak lazım…

  bu teknolojiyi nasıl Türkiye’ye getiririz onun için kafa yormak gerekiyor diye düşünüyorum. teşekkürler…

 2. XDElectronics

  intel; benim gibi işlemcinin yapısına meraklı hatta daha ileri gidip işlemci tasarlamaya çalışanları resmen heveslendiriyor. Bu arada arkadaşlar elektronik bilginiz yoksa tavsiyem hemen edinin; Eğer edinmezseniz sittin sene, işlemci olsun ram olsun vs. tam olarak yapısını anlayamazsınız. Birde işlemci tasarlarken; mevcut işlemcilerin yapısına fazla takılmayın(Bu hatayı ben yaptım) yoksa sizin tasarladığınız işlemci INTEL yada AMD’nin işlemcilerinden farkı kalmaz.(Yapılan birşeyi tekrar yapmaktansa, belki yavaş belki daha hızlı değişik bir tasarım daha iyi olur değilmi ;))

 3. umit erdem

  thgtr’ye ve intele tesekkurler, senelerdır soruyordum kendı kendıme yahu bu ıslemcıyı nasıl uretıyorlar dıye.(silikon nasıl kullanıyorlar,nasıl dızayn edıyorlar,vs.re)

  Anlatımdan benım cıkardıgım bır onlem oldu.O da kesınlıkle overclock ıle ugrasmayacagım ve bılgısayarımı ısıya maruz bırakmayacagım..omru uzun olsun dıye.

  “1 toplu ıgnenın ucu alana 30 mılyon transıstor yerlestırebılyoruz…”  Tamam da neyle hangı aracla gerecle , teknolojıye bakınız harıka…keske canım ulkemde boyle uretım gucu olabılse , eger aranızda elektronık,elektrık muhendıslıgı okuyan arkadaslar varsa:dostlar sıkı calısın getırın su teknolojıyı memlekete…

  saygılarımla. 

  guzel haber.

   

  • Ziyaretçi

   Wallaha billaha ben toplu iğne başına 30 milyon değilde, 30 bin transistör yerleştirebilecek bir teknolojinin bile şu anda bizde olmasına razıyım.

   Bu kadar Üniversitemiz, bu kadar mühendisimiz var.Hepsi de yeterli, yetenekli.Ama BİR TÜRLÜ HELVA OLMUYOR YAAAAAA

   • hm28000

    Tillaha ben toplu iğne başına 30 (otuz) adet transistör yerleştirebilecek bir teknolojinin şu anda bizde olmasına razıyım hatta 3 (üç) tane bile olur. Bizde bir kamyon üniversite var 1000 kamyon mühendis, doktor, fizikçi, matematikçi, biyolog, arkeolog vs.. vatan millet haini var. Maaşlarını alıp ek iş yapıyorlar daha fazla para kazanmanın yollarını arıyorlar ama 1 (bir) tane bile bilimsel gelişme örneği, proje, buluş vs. göstermiyorlar. Kişisel gelişme on numara tabi.. (Aile hekimim diabet raporumu yanlış yazmış kendi semtten gitmiş(?!) onun yazdığı raporu sadece yandaki eczane kabul ediyor ve ilaç veriyor(?!!!)

 4. Tahir Meylani

   

   Sanırım Tübitak’da işlemci yapmıştı ama asıl mesele işlemci yapabilmek değil, işlemci üretme teknolojisindeki asıl mesele en son teknolojiyi en ucuza üretebilmek.

 5. Bayramali

  Aklımda Çok soru kaldı benim. Yazı beklentilerimi pek karşılamadı.
  Sorulara geçim :
  1. 64bit işlem mimarisi 32bit işlem mimarisi bunları nasıl yapıyolar

  2. İşlemci hızını nasıl sabitleştiriyolar yani bi işlemci 2.8 ghz bunu nasıl bu hıza sabitleştiriyolar.

  3. Bu kimyasal maddeler nasıl işlemleri yapabiliyor

  4. Cache bu nasıl yapılıyor.

  Daha çok soru var ama sormama gerek yok

 6. serkan

  işlemciyi yapmak marifet değil işlemcide kullanılan maddeleri yapmak önemli git dışardan malzemeyi al başkalarını taklıt et ve ben yaptım de türkiye 20 yıl daha işlemci yapamaz biz hazıra alışmışız

 7. Ziyaretçi

  Eskiden transistörlü radyolar vardı.Arkasına yassı pil bağlanıp dinlenirdi.Cızırtılıydı ama kimin umurunda?Önemli olan yayını çekebilmekti.Hele de maçlar halit kıvanç’ın anlatımıyla..Tadından yenmezdi.radyo aradabir giderdi gitmesine,sonra yayın gelince sessizlik içinde yeniden dinlemeye başlanırdı.Haşa huzurdan,İbadet edercesine.

  Şimdi bir toplu iğne başına 30 milyon transistör ha?

   

 8. odewin

  işlemci içindeki redlesörlerin nasıl bir bağlantıyla kapasitörlere 0 ve 1 değerlerini atadığını merak ediyorum. nasıl bir bağlantı mimarisine sahipler. Matrix bağlantı olduğunu biliyorum. ama birim kare içindeki her hücreye nasıl hükmediyor bu konu hakkında bilgileri merak ediyorum. kendim 9 hücreli bir işlemci yapmayı düşünüyorum. Ancak kapasitör yerine led kullanacağım. Amacım hangi bağlantının hangi hücreye elektirik gönderdiğini ledler ile tesbit etmek. Artık deneme yanılma yapacağım. Boş vakit bulabilirsem tabii ki.

 9. fikret

  merhaba arkadaşlar, size aslında bize olup ama üstünde durulmadığı için geliştirilemeyen birşeyden bahsedeyim. bundan 6 yıl önce benim elektrşk elektronik meraımın hat safda olduğu dömelerden biriydi, arkadaşlar hesap makinalarının üstünde günej enerjisi paneli var çoğunuz bilirsiniz, ben onlardan bir kaç tanesini birleştirip cep telefonumun bataryasına taktım ve cep telefonumu onunla şarj ettim ama birşeyler eksikti telefonun bataryası kaldıramıyordu bir süre sonra batarya bozuluyordu eksikler vardı tam çözemeim üstünde durulsa geliştirilebilirdi,
  ayrıca cep telefonu bulututuyla şarj göndermek için yol buldum ama transformatör üretemediğim için bloututh bir süre sonra yanıyordu destek verilse onuda şuan mp3 gönderir gibi başkasıyla şarjınızı paylaşabilirdik… ah ah daha neler neler var 😀 şimdilik bu kadar haa hakkariliyim bu arada

 10. Naci

  Arkadaşlar bir işlemcinin içerisinde milyarlarca transistör yok bir silikon tableti milyarlarca transistör gibi kullanan bir sistem var bunu şöyle düşünebilirsiniz bir telefon santraline binlerce telefon bağlayabiliyorsunuz bu sistemler birkaç transistör ve entegre türünün ardışık bir sistemle birleştirilip çekirdek denilen silikon tablet içindeki silisyum atomlarını gurup gurup kullanması ile oluşuyor

Bir cevap yazın