Isıya Duyarlı Kask: Sporcular İçin Fazla Mı?

Başkalarının hayatını kurtarabilir, ancak sporculara bu koca kaskı giydirmek gerekli mi?

Hothead Akıllı Kask

Hothead Akıllı Kask - Sıcaklık algılayıcılarla donatılmış

Hothead firması içinde “akıllı kask” (smart helmet) adını verdikleri yeni bir tasarım da bulunan, giyilebilir ısıya duyarlı sistemler üzerine çalışıyor. Bu başlığın atletler, askerler, itfaiyeciler gibi uç noktalarda etkinliklerde bulunanlara özel düşünüldüğü söyleniyor. Başlığa yerleştirilmiş algılayıcılar sayesinde aşırı ısınma algılandığında durum bir radyo vericisiyle alıcı istasyona iletiliyor. Alıcının başındaki antrenör, komutan veya sorumlu kişi bu doğrultuda personele gerekli uyarıları yapabiliyor.

Hothead Alıcı

Hothead Alıcı

H.O.T. (heat observation technology, ısı gözlem teknolojisi) kısaltmasıyla anılan sistemin yararları geçen yıl PopSci’nin yılın en yaratıcı 100 icadı arasına girdiğinde ayrıntısıyla zaten tartışılmıştı. Bu sisteme sahip yeni kaskın havale geçirmeyle sonuçlanabilecek tehlikeli ölüm kalım durumlarından sakınmak için çok yararlı olacağı kesin.

Peki profesyonel sporcular için nasıl? Bu kaskın uçuk fiyatı zor elde edilmiş sponsorluk gelirlerinin çoğunu silip süpürmez mi? Özellikle çoğu sporun kontrollü ortamlarda yapılıyor olması bu pahalı ekipmanın gerekliliği konusunda bir şüphe yaratyor. Dahası sporcularının durumunu okumayı zaten iyi bilen antrenörlerin buna ihtiyacı da şüpheli. Isınmaya bağlı kalp krizlerinin sporcular için önemli bir tehlike olduğu kesin, ancak her antrenör bu tehlikeden kaçınmanın en iyi yolunun sürekli sıvı alımı olduğunu bilir ve çuval yüküyle parayı bu alete harcayacağına sporculara sık sık sıvı almasını hatırlatması yeterli olacaktır diye düşünüyoruz. Hareketi kısıtlayacak olması da cabası tabii ki.

Birçok teknoloji yazarının top ayağına geldiğinde şutu tutturamayan, ya da risk almayıp başkasına pas veren yapıda sporcular olduğunu düşünürsek, Hothead Teknoloji’nin geliştirdiği bu yeni sporcu kaskına ilişkin yorumları bize bırakmak ne kadar akıllıca orası da ayrı bir konu.

Bir cevap yazın