Işıldayan Borular: Altı P35-DDR3 Anakartı İnceledik

Her Taraflarını Borular Sarmış

Birkaç P35 Express anakartına bakarak, Intel’in sıcaklıkla başının belada olduğunu zannedebilirsiniz fakat bu gerçeği yansıtmıyor. Aksine bilindiği gibi böyle soğutma çözümleri, çoğu üst seviye anakartların sunduğu ve genellikle göze hitap eden müşterinin ilgisini çekme amacı da taşıyan bileşenler.

Asus CPU yuvasının her yanını kartın yüzeyinden 1.4" yukarı kadar yükselen borularla çevrelemiş

Asus CPU yuvasının her yanını kartın yüzeyinden 1.4″ yukarı kadar yükselen borularla çevrelemiş

Büyük ısı dağıtıcıları tabii ki daha iyi soğutur fakat gerçekte ne kadar soğutmaya ihtiyacımız var? Devasa yongaseti soğutucuları arasından geçen çift boru yüksek soğutma başarımı için özel olarak tasarlanmış ancak bu tasarım bazı büyük CPU’ları takarken elbette sorun teşkil edecektir.

GIGABYTE yongaseti soğutma işini başka bir "boyuta" taşımış... yükseklik.

GIGABYTE yongaseti soğutma işini başka bir “boyuta” taşımış… yükseklik.

Böyle devasa soğutucular, gerçekte işlemcilerini su ile soğutmak isteyenlerin daha çok işine gelir çünkü işlemci fanının yolladığı havanın üzerinden geçmesiyle serinleyen soğutucular için küçük boyuttaki kanatçıklar çoğu zaman yeterli. Ama çoğu kullanıcının işlemcilerini soğutmak için fanlı soğutucular kullandığı gerçeğinden ne haber?

MSI'nın Circu-Pipe karttaki boş alanı soğutuyor fakat gerilim düzleştiricisini (VRM) es geçmiş.

MSI’nın Circu-Pipe karttaki boş alanı soğutuyor fakat gerilim düzleştiricisini (VRM) es geçmiş.

Şundan şüphe yok ki bu anakartların birçoğu müşterilerin ihtiyacı olandan çok daha fazla soğutma sunuyor ancak aynı zamanda fazladan her fanın kasa içine ne kadar çok toz çektiği ve gürültülü çalıştığını da hesaba katmalıyız. Yalnız “kocaman fanlı” bir işlemci soğutucusu kullanan kullanıcıların yine de hep böyle bir problemi olacağından, bu nefes kesici borulu tasarımlar biraz kifayetsiz kalıyor.

Sadece borularla yetinmemiş: GIGABYTE Crazy Cool'un soğutma plakaları işlemcinin arka yüzünü ve anakart yüzeyindeki diğer sıcak noktaları soğutuyor.

Sadece borularla yetinmemiş: GIGABYTE Crazy Cool’un soğutma plakaları işlemcinin arka yüzünü ve anakart yüzeyindeki diğer sıcak noktaları soğutuyor.

Bir cevap yazın