Işıldayan Borular: Altı P35-DDR3 Anakartı İnceledik

DDR3 bellekleri ve yeni nesil FSB1333 Intel Core 2 işlemcileri destekleyen P35 Express yongaseti kendi alanında en yenilikçi tasarım olarak karşımıza çıkıyor. Fakat her yeni geliştirilmiş teknoloji pazarda sonsuza dek tutunamıyor: P35 Express Intel’in efsanevi hızaşırtmacı yongaseti P965’in yerini almak için tasarlandı.

Işıldayan Borular: Altı P35-DDR3 Anakartı İnceledik

Intel’in yeni orta seviyeli teknolojisi, x16 hatlı sadece tek bir PCI-Express ekran kartı ve resmi olarak sadece 1066 MHz hızına kadar çalışan DDR3 bellekleri destekliyor. P35 Express de genel kullanıcılara yönelik tasarlandığından standart olarak tek bir ekran kartı ve DDR3-1066 hızına kadar DDR3 bellek kullanılmasına izin veriyor. İkinci bir grafik kartı yuvası ya da DDR3-1333 RAM desteği ise anakart üreticilerinin inisiyatifine bırakılmış.

kuzeyköprüsünden gelen on altı PCI-Express hattı sadece bir kartı destekleme yeteneğine sahip. Dolayısıyla bu hatları üst seviye 975X ve ATI CrossFire Xpress 3200’de olduğu gibi iki yuva arasında paylaştırma imkanı bulunmuyor. O zaman ikinci bir grafik kartı kullanılacaksa P965 yongasetinde de olduğu gibi güneyköprüsünden altı PCI-Express hattı kullanılmalı. Bu durumda çoğu “CrossFire Uyumlu” P35 Express anakartı x16 ve x4 hatları ile çalışan iki ekran kartı yuvasına sahip olacak demektir. Tamam, belki bu şekilde gerçek bir CrossFire yapılandırması pek mümkün olmayacak fakat ikinci bir grafik kartı, oyun başarımına katkısından ziyade birçok monitörü aynı anda kullanmak adına daha fazla işe yarayacaktır.

Harika tekil ekran kartı başarımı ve sunduğu yüksek hızaşırtma olanaklarıyla P965 Express yongaseti fiyat/başarımı oldukça iyi bir yongaseti olduğunu kanıtlamıştı. Dolayısı ile yapacağımız deneyler sonucunda Intel’in P35 Express’te de aynı esnekliğe izin verip vermediğini hep beraber görmüş olacağız.

Şu an kullandıkları bellekleri ellerinde tutmak isteyip, gelmek üzere olan yeni nesil işlemcilerle sistemlerini yükseltmeyi arzulayan kullanıcıların P35 Express yongasetinin DDR2 yetenekleriyle daha fazla ilgilenecek olması bir yana dursun, bazı meraklı kullanıcılar da DDR3 anakartların DDR2’ye oranla ne kadar başarılı olduklarını bilmek isteyeceklerdir. Bunun yanında, DDR3 çok yeni bir teknoloji ve biraz daha gelişmesi gerekiyor. Üstelik yüksek gecikme zamanlamalarına sahip yongaları kullanan belleklerle deney yapmak bizi pek doğru sonuçlara götürmeyecektir. Elbette gene de bugün DDR3 başarımına da bir göz atacağız. DDR2 başarımı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz ve böylece DDR2-1066 CAS4 belleklerin DDR3-1066 CAS7 belleklerden daha hızlı olup olmadığı konusunda emin olmak isteyen kullanıcıların aradıklarını bu makalede bulacaklarını ümit ediyoruz.

Bir cevap yazın