İş İçin Tasarlanmış: Sony PCG-Z1SP Notebook

İş İçin Tasarlanmış:  Sony PCG-Z1SP Notebook

Sony Vaio serisindeki ultra taşınabilir, ince ve hafif modeller, özel tasarımları ile her zaman takdir toplamışlardır. Sony, geleneği Z1 serisi ile sürdürüyor. PCG-Z1SP çok zarif ve ince. Notebook’un ön tarafının yüksekliği sadece 24 mm; kapatıldığı zaman arka tarafı 40mm yüksekliğinde oluyor. Ön kısmın biraz daha yüksek olmasının yazmayı kolaylaştıracağını düşünüyoruz. 48.8 Wh’lik pili de dahil, sistem 2.1 kg’dan biraz daha ağır. Bu cihazı her türlü yürüyüşte daha “katlanılabilir” kılsa da, daha büyük boyutlu bir pil mobiliteyi büyük ölçüde arttıracaktır. Sonuçta, IBM T-40 gibi modeller 70 Wh ve daha üstü kapasiteler sunuyor.

İçeride, sisteme 1.5 GHz’lık bir Pentium M ve Intel 855PM yongaseti hayat veriyor; 802.11b tabanlı kablosuz LAN özelliği ise Intel Pro/ Wireless 2100 mini PCI kartı tarafından sağlanıyor. Bu da PCG-Z1’i tamamen bir Centrino cihazı haline getiriyor. Sony’nin neden biraz daha hızlı 1.6 GHz modelini değil de, 1.5 GHz’lik modelini seçtiği de, iki modelin arasındaki fiyat farkına bir göz attığınızda belli oluyor.

Intel Pentium-M CPU Fiyat
1.6GHZ 720$
1.5GHZ 506$
1.4GHZ 377$
1.3GHZ 292$
1.3GHZ 292$

Aradaki fark 200$’dan daha fazla ve Sony bu farkı birçok özelliğin yanı sıra 60 GB’lık bir sabit diske yatırarak kullanmayı tercih etmiş. Yine de neden 16 MB’lık video bellekli Mobility Radeon gibi modası geçmiş ve ATi’nin en son Mobil GPU’ları karşısında düşük performanslı kalan bir grafik çözümünü seçtikleri bir bilinmez. Belki de tasarıma o kadar çok para harcadılar ki, hesapladıklarında ellerinde daha güncel özellikler için daha fazla para kalmamıştı.

Bir cevap yazın