Irrational’ın Yeni Oyunu Yine Bir BioShock

Merakla beklenen Irrational Games duyurusunun altından BioShock: Infinite çıktı…

2K Boston,  Ocak ayında eski ismi Irrational Games’i geri aldığında System Shock 2 gibi tüm zamanların en iyi FPS oyununun altında imzası olan Ken Lavine ve ekibinden gelecek yeni projeyi merak içinde beklemeye başlamıştık.

Geçtiğimiz hafta gelen haberlerse bize bugünü işaret ediyordu. Irrational Games, nihayet Project Icarus kod adlı yeni projesini oyun dünyasıyla paylaşacaktı. Saatler kuruldu, nefesler tutuldu… ve Ken Lavine’in kadife örtüsünn altından yeni bir BioShock oyunu çıktı: BioShock: Infinite!

Evet, belki hepimiz farklı bir oyun; hatta yeni bir IP bekliyorduk Ken Lavine ve ekibinden. Ne var ki kendileri bu beklentimizi BioShock markası içinden çıkmadan da karşılamayı başaracak gibi görünüyorlar. Zira BioShock: Infinite, bizlere tamamen yeni bir hikaye örgüsü ve bambaşka bir dünya sunmaya hazırlanıyor. Irrational, bizleri Atlantik Okyanusu’nun derinliklerinde uzanan çürümüş Rapture’dan çıkarıyor ve gökyüzüne; yerin 30.000 feet üzerinde süzülen bir şehire, Columbia’ya davet ediyor.

BioShock Infinite 1

BioShock: Infinite, serinin önceki oyunlarından farklı bir hikaye örgüsüne sahip olduğu gibi tamamen farklı bir konsepte de sahip. Zira oyun, bizleri İkinci Dünya Savaşı’nın ardından bölünmüş bir dünyaya değil 1912 yılına; ABD’nin bir dünya gücü olmaya başladığı döneme götürüyor.

Irrational Games’in bizleri Rapture’dan sonra davet ettiği yeni oyun dünyası olan Columbia ise, Amerikan ideallerinin gökyüzünde süzülen sembolü olarak tasarlanmış bir şehir. Ne var ki yepyeni umutlarla yoğurulmuş bu insanüstü çaba, Columbia’nın büyük gösterilerle uzak sahillere doğru yolcu edilmesinin ardından tam bir kabusa dönüşecektir.  Lakin bu taze Amerikan idealleri, bulutların arasında sırra kadem basmıştır… (Yani Ken Lavine’nin yine deliler gibi alt metin dayayacağını şimdiden söyleyebiliriz.)

BioShock: Infinite’in hikayesi, eski Pinkerton (ABD Ulusal Dedektiflik Bürosu) ajanı Booker DeWitt’e odaklanıyor. DeWitt, kayıp şehir Columbia’ya çocukluğundan beri burada tutsak edilmiş Elizabeth isminde genç bir kadını kurtarmaya yollanıyor. Her şeyin göründüğü kadar basit olmayacağını söylemek içinse oyunu görmemize gerek yok. 🙂

Gökyüzünde süzülen bir şehirde geçen bir oyun için yeni oynanış mekanikleri de söz konusu pek tabii. Zira DeWitt, karşısına çıkacak düşmanlarla hem iç mekanlarda hem de bulutların üstünde savaşmak zorunda kalacak. Bu karanlık macera boyunca tıpkı önceki BioShock oyunlarında olduğu gibi değişik yetenekler kazanıp onları geliştirirken dönemin konseptine uygun farklı silahları da kullanma şansına erişeceğimizi söylememe gerek yok sanırım (hep de böyle yapıyorum ve sonunda söylemiş oluyorum nedense).

BioShock Infinite 3

Ken Lavine’in yeni oyunları hakkında söylediği şu cümlelerse BioShock: Infinite konusunda ne kadar iddialı olduklarını gözler önüne seriyor:

“Gökyüzünde süzülen Columbia’yı tasarlamak ve onu keşfetmek için tamamen yeni bir motora ihtiyacımız vardı. Elizabeth’e can vermek için yepyeni bir animasyon ve yapay zeka sistemi geliştirmeliydik. İç mekanlardan yerin 30.000 feet üzerine kadar çok çeşitli ve göz alıcı çatışmalar yaratabilmek için yeniden düşünüp BioShock’ın sahip olduklarını genişletmemiz gerekti. Oyuncuların emin olması gereken tek şey, BioShock evreninin kurallarının değişmek üzere olduğu…”

Sizi bilmiyorum, ama ben Ken Lavine ve ekibinin bu yeni projesinden oldukça umutluyum. Her şeyden önce 2K Marin’in pek başarılı olmayan BioShock 2 denemesinden sonra Rapture’ı terkedip Irrational’ın kanatları altında tamamen yeni bir hikaye örgüsüne ve yepyeni bir oyun dünyasına merhaba diyecek olmak, ihtiyacımız olan “taze” oyun hissini bizlere yaşatacak gibi duruyor. Bir BioShock oyunundan bekleyeceğimiz derin alt metin ve çarpıcı mimari dizayn da (ilk oyundaki muhteşem art-deco mimariyi hatırlayın) bizleri yalnız bırakmayacak diyebiliriz…

Lafı da fazla uzatmıyorum ve sizleri BioShock: Infinite’in ilk videosuyla başbaşa bırakıyorum. Zaten önümüzdeki iki yıl boyunca kafanızı yeterince şişireceğim.

İyi seyirler.

5 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  Spoiler yok gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz. Yalnızca oyundan çarpıcı detayları sizlerle paylaşmaya çalıştık. 🙂

  Zaten bizi takip ediyorsanız, bırakın haberleri incelemelerimizde dahi spoiler vermekten şiddetle kaçındığımız dikkatinizi çekmiştir. :p

 2. Ziyaretçi

  Harbiden ha aslında baya başarılısınız yahu.Dergi falan çıkartırsanız alabilirim galiba.Hımms.Ama oyun dergiciliğinin bi olayı kalmadı ülkemizde artık.Neyse eyvallah,hadi ii gecelers

  • babambirinci

   Sana da iyi gecelers, midilli.

   Çok güzel bir oyun olacağından adım gibi eminim. System Shock serisini oynamadım oynamayı da düşünmüyorum onu oynatabilecek bir sistem henüz geliştirilmedi bence.

   Lost gibi b.kunu çıkarmazlar umarım. Resmi çıkış tarihi belli mi?

Bir cevap yazın