iPod Nano’nun Rakibi Creative Zen Mi?

Creative Technology ürün gamını hızla genişletmeyi sürdürüyor. Zen Micro, Zen Vision M ve Zen V’den sonra Creative artık Apple’ın Nano’dan elde ettiği Pazar payının bir kısmını almanın zamanının geldiğine inanıyor olmalı. Yeni Zen, bu öngörümüzü doğru çıkaracak cinsten bir ürün.

Creative Zen’in halen 4, 8 ve 16 GB modelleri piyasada mevcut. 32 GB kapasiteli model ise gelecek senenin başlarında çıkacak. Bir şey açık ki bu ürün tam iPod Nano’ya karşı konumlandırılmış. Bunu bir yığın fazladan özellik sunmasından ve hatta onunla hemen hemen aynı boyutlarda olmasından anlayabilirsiniz. Şimdi Creative Zen’in gerçekten iPod Nano’nun tahtını sallayıp sallamayacağına bir bakalım.

Kulaklıklarıyla beraber Creative Zen

Kulaklıklarıyla beraber Creative Zen

Creative Zen özellikleri
Boyutlar 2.2 x 3.3 x .5″ (55 x 83 x 12 mm)
Ağırlık 2.2 oz (63 g)
Ses Biçimleri MP3, WMA (DRM), WAVE ve (Audible)
Görüntü Biçimleri WMV, DivX, XviD (320 x 240)
Kapasite 4, 8 veya 16 GB (32 GB Q1 20080, SD kartla genişleyebilir

Ses Kalitesi

"Şimdi Yürütülüyor"

“Şimdi Yürütülüyor”

Creative Zen’in ses kalitesi gerçekten tatmin edici nitelikte. Aygıt farklı ses frekanslarında bile iyi bir başarım gösteriyor ve her kaliteden müziği rahatlıkla çalabiliyor. Bunun yanında, “Bass” tonu bize biraz fazla güçlü geldi; basit ses yapılandırmalarında “Bass”, diğer frekanslardan baskın çıkabilir. Böyle bir durumda dengeleyici (equalizer) kullanmanızı öneriyoruz… Sorun çözüldü!

Zen ile ilgili tuhaf bir durum daha var. Müzik çalmadığınız zaman bile kulaklıklarınızdan zayıf bir vızıltı duyabilirsiniz. Hoş, müzik çalmayacaksanız kulaklığın kulaklarınızda ne işi var ama yine de itici bir durum olduğu açık. Sadece kulak deliklerinize giren küçük kulaklıklarda ise bu durum daha vahim bir hal alıyor. Neyse ki müzik dinlediğinizde o zayıf vızıltıyı da duyamaz oluyorsunuz.

Sanki biraz gıcıklık yapıyor…

En yüksek ses seviyesi umduğumuzdan biraz düşük çıktı. Ses seviyesini en yükseğe çekseniz bile eğer gürültü önleyici kulaklık takmıyorsanız çaldığınız şarkıların sesi etraftaki gürültüyü baskılayamıyor. Bu, seçeceğiniz her kulaklığın Zen üzerinde farklı etkiler yaratabileceği anlamına geliyor.

Hayal kırıklığına uğratan pil ömrü

Zen’in pil ömrü, ses oynatımı için 16 saat ve video oynatımı için ise yaklaşık 4 saat. Görünen o ki, Zen duyurulmadan önce üretici firmanın yaptığı vaatler tutmamış: Creative bu aygıtın 25 saat boyunca müzik çalabileceğini ve dört saat boyunca da video dosyası oynatabileceğini söylemişti. Tamam, video oynatımı için vaat edilen rakam tutuyor ancak nedensiz yere neredeyse on saat daha az müzik dinlemek zorunda bırakılıyoruz.

Değinilmesi gereken birkaç nokta daha var.

Pil ömrünü standart oynatım ayarlarında sınamak önemle belirtmeliyiz (ekran parlaklığı %50’deydi ve sesi en yüksek düzeyin üçte ikisine ayarlamıştık)

Zen'in pili USB'den doluyor

Zen’in pili USB’den doluyor

Aygıt USB arabirimiyle şarj ediliyor. Yalnız USB kablosu oldukça kısa olduğundan, ilgili çıkışları kasanın arkasında olan kullanıcılar bir uzatma kablosuna gereksinim duyabilirler. Aslında çok da dert değil ama yine de bizce dikkate alınması gerekirdi.

Bir cevap yazın