iPhone’un HDR Özelliğinden Nasıl Faydalanılır?

iPhone HDR

iPhone sahipleri, fotoğraf çekmek için de kullandıkları bu cihazda pek bilinmeyen bir özelliğe sahipler. iPhone 4’ün tümleşik kamerası, daha kaliteli fotoğraf çekimleri vaat edebilen HDR (High Dynamic Range) özelliğine sahip.

Bu makalemizde iPhone’un HDR özelliğine bir göz atıyoruz ve bu özelliğin hangi durumlarda kullanılması gerektiğini, hangi durumlarda kullanılmaması gerektiğini araştırıyoruz.

HDR Nedir?

iPhone HDR

High Dynamic Range (HDR) adı verilen özellik, fotoğraflardaki açık ve koyu renkli alanların, kameranın normal ayarlarda yakalayacağından farklı şekilde yakalayarak daha iyi bir görüntü elde etmeye yarıyor.

Doğru kullanıldığında HDR, ışığın uç noktalarını (az ve çok olduğu yerler) dengeleyerek kamera sensörünün fotoğrafladığından ziyade, fotoğraflanan şeyin çıplak insan gözüyle görüleceği şekle daha yakın bir görüntü üretir.

Genel olarak HDR’ın çalışma prensibi şöyledir: Fotoğraf çekildiği sırada aslında3 farklı görüntü kaydedilir; biri standart görüntü, biri ışığın fazla olduğu alanların engellendiği görüntü, biri de ışığın az olduğu alanların engellendiği görüntü. Bu görüntüler birleştirilerek HDR etkisi oluşturulur.

7 Yorum

  1. Metin Dağdelen

    Çok teşekkürler. Diğer yorumcu arkadaşların da dediği gibi, gerçekten çok kısa ama çok güzel, çok anlaşılır anlatmışsınız.Teşekkür etmeden geçemedim.

Bir cevap yazın