iPhone’u Kıran Korsan PlayStation 3’ü de Alt Etti

Wii ve Xbox 360’ın satışlarının neden PlayStation 3’ün satışlarını katladığını hiç merak ettiniz mi? Aslında bunun ardında Xbox 360’ın daha iyi bir oyun konsolu olmasından çok korsan oyunları çalıştırabilmesi yatıyor. Bizimki gibi dar gelirli ülkelerde pek az kişi orijinal oyunlara para verebilir. Ancak Sony, PlayStation 3’ü başkaları tarafından erişilemez, değiştirilemez hale getirdiği için şu ana kadar korsan oyun çalıştırmak mümkün olmuyordu. Henüz PS3’te korsan oyun çalıştırılmış değil ancak bunu teoride mümkün kılacak bir olay gerçekleşti.

Geçen Cuma günü “Geohot” rumuzlu George Hotz (iPhone’u kıran kişi olarak tanınıyor) Sony PS3’ün şifresini beş hafta içerisinde kırdığını iddia etti. Bunun sadece bir yazılım işi olmadığını, ufak bir donanımsal değişiklik de gerektiğini söyledi. Hotz şu an sistemin belleğine ve HV düzeyinde de olsa işlemciye erişebildiğini ileri sürdü.

Hotz bununla ilgili şimdilik daha fazla açıklama yapmayacağını ve bunun yamanabilir bir açık olmadığını ifade etti. Eğer doğruysa Sony’nin işi zor görünüyor ancak en azından korsanları pes ettirecek güçlükler yaratabilir.

Bir cevap yazın