iPhone Nereye Gittiğinizi Takip Ediyor

Eğer geçtiğimiz yıl boyunca cebinizde bir iPhone taşıdıysanız, cep telefonunuzun sizi adım adım takip ettiğini bilmenizde fayda var.

Güvenlik uzmanı Alasdair Allan ve Pete Warden, iOS 4 altında çalışan iPhone ve iPad sürümlerinin 3G yardımı ile kullanıcıların gittikleri yerleri kayıt ettiğini ortaya çıkardı. Yani iOS 4’ten beri gittiğiniz tüm yerler kayıt altında tutuldu.

Daha da ilginci, yeni bir iPhone veya iPad aldıysanız bile iTunes ile senkronize olan yazılım sayesinde verileriniz güncelleniyor.

Apple, iOS 4’ün iPhone ve iPad kullanıcılarını takip ettiği iddiası ile ilgili açıklama yapmazken, sadece iTunes kullanıcı sözleşmesinde lokasyon bazlı servisler ile ilgili 15.200 kelime olduğunu söyledi. Eh şu kullanıcı sözleşmeleri yok mu?

iOS 4 Takip Harita

Peki, ne yazıyor bu kullanıcı sözleşmesinde, kısa bir bölüm aktaralım;

Apple, Apple iş ortakları ve lisanslı şirketler, Apple markası altında satılan cihazlara sahip olan kullanıcıların gerçek zamanlı da dahil olmak üzere lokasyon bilgilerini toplayabilir, aralarında paylaşabilir ve bu bilgileri kullanabilirler. Apple, Apple iş ortakları ve lisanslı şirketler, isimsiz olarak toplanan bu bilgileri lokasyon-bazlı hizmetleri geliştirmek için kullanabilirler.

Yani, işin özeti şu; Apple, lokasyon amaçlı hizmetleri geliştirmek için kullanıcılarının lokasyon bilgilerini 3G aracılığı ile takip ediyor ve Apple’ın iddiasına göre, bu bilgi toplama sürecinde isimler ve kişisel bilgiler gizli tutuluyor.

Türkiye için durum nedir bilmiyorum, ama bir dahaki sefere cebinizde iPhone ve iPad taşırken, birilerinin sizin lokasyon bilgilerinize erişeceğini unutmayın.

7 Yorum

 1. M. Gökhan Aktaş

  Yer belirleme uygulaması sürekli olarak Android içerisinde de çalışıyor. Mesela konum bazlı bir uygulama indirdiniz, indirdiğiniz uygulamanın lokasyonunuzu bilmenize izin veriyormusunuz tarzında bir soru ile karşılaşıyorsunuz. Evet derseniz bunun sonucunda her uygulama nerede olduğunuzu biliyor. Bu durumda da sürekli kayıt altındasınız. Hatta Android açılışında konum belirleme ile ilgili bir sözleşme ile karşılaşıyorsunuz. Google senin yerini bilecek, paranoyak değilsen kabul et bu sözleşmeyi felan…:)

 2. Ziyaretçi

  3g hizmetini aktif ederseniz bu doğru. Fakat ben pil ömrü sorununu çözmedikleri sürece 3g gibi servislerin hepsini kapalı tutuyorum. Lazım olduğunda açıp işimi görüp yine kapatıyorum. Bu şekilde kullanım hem pil dayanma süresini uzatıyor hem de bilgilerinize erişememiş oluyorlar.

 3. Ziyaretçi

  Valla benim 3G sürekli kapalı ama yine de tracker yazılımı ile baktığımda izlediğini ve log tuttuğunu gördüm. GSM şebekesinden de takip edebiliyor sanırım…
  Yarası olan gocunsun. Benim nerede olduğumun bilinmesinin bana bir zararı yok 🙂

 4. Ziyaretçi

  hani insanlara çip takıp takip etme ile ilgili tartışmalar vardı, kimlikler vücuda eklenirdi bilim kurgu filmlerinde bunlara gerek kalmadı, zaten herkesi her an izleyip dinleyebiliyorla baksanıza..

Bir cevap yazın