iPhone İşadamları İçin Çok Güvensiz

Bir iPhone geliştiricisi ve uzmanı bu aygıtlarının güvenliğinin çocuklar tarafından bile rahatlıkla kırılabileceğini iddia ediyor. İddia sahibi Jonathan Zdziarski Apple’ın sözüm ona güçlü iPhone 3G S şifrelemesinin sadece iki dakika içinde kırılabileceğini ileri sürüyor.

Zdziarski iPhone 3GS’in şifreleme mekanizmasının hayatında gördüğü en kötü yazılımlardan biri olduğunu ve bu yüzden iPhone kullananların oldukça dikkatli olması gerektiğini de sözlerine ekledi. Özellikle internet yapılan alışverişlerde kredi kartı kullanılması ve sosyal güvenlik bilgilerinin bir işlem için girilmesi büyük bir tehlike arz ediyor.

Sorunun temelinde, her yeni nesil iPhone’un herhangi bir şifrelemesi olmayan ilk nesil iPhone’u temel alması yatıyor. Korsanlar Red Snow ve Purple Rain uygulamaları ile iPhone’un işletim sisteminin çekirdeğini kolaylıkla değiştirebilirler. Daha sonra korsan bir SSH istemcisi yükleyerek iPhone’un disk görüntüsünü (image) SSH tüneliyle bir bilgisayara aktarabilir.

Zdziarski iPhone 3G S’nin gizli verilerine nasıl erişilebileceğini birkaç kolay adımla göstermeyi de unutmadı. Wired adlı sitede ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.

Haberi tartış…

 

Bir cevap yazın