iPhone İçin Street Fighter IV Yolda

Atari salonlarının “abi geçeyim mi?” temalı dövüş oyunu Street Fighter uğruna bir sürü jeton harcamadıysanız, 90’lı yılları uyuyarak geçirdiğinizi iddia edebilirim.

Gerçekten de Street Fighter, birçoğumuzun çocukluğuna hatta gençliğine damgasını vurmuş; 90’ların meşhur atari kültürü içinde fenomen haline gelmiş bir oyun serisidir. Ne var ki, 2000’li yıllar boyunca yapımcı Capcom’un benimsediği farklı oyun dinamikleri, Street Fighter’ı eski klasik tadından bir hayli uzaklaştırmıştı. Ta ki 2009’un Şubat ayında Sony ve Microsoft’un yeni nesil konsollarına, Haziran ayında da PC platformuna çıkardığı Street Fighter IV’e kadar. Street Fighter IV, sadece geçtiğimiz yılın en iyi dövüş oyunu olmakla kalmadı, aynı zamanda bizleri zamanda keyifli bir yolculuğa çıkardı.

Evet, başlıkta da okuduğunuz gibi, geçen yılın en iyi dövüş oyunu iPhone’a geliyor. Şaka değil. Hem de Capcom’un bu versiyon için çok özel bir çaba harcadığını da belirtmeliyim.

Akla gelecek ilk soru işareti, kontroller. Zira iPhone bu tip bir arcade dövüş oyunu için gerekli fiziksel kontrollere sahip değil. Ancak Capcom bu konuda aylarca süren bir çalışma yapmış ve dokunmatik ekran üzerinde oldukça kullanışlı görünen bir kontrol pad’i yaratmış.

Street Fighter IV iphone 1

Dokunmatik ekran üzerindeki kontrol noktaları bir joypad kadar kullanışlı görünüyor.

Capcom’un farklı platformlara devşirdiği (port) oyunlarda ne kadar titiz davrandığını biliyorsanız, Street Fighter IV’ün iPhone için hazırlanırken sanat yönetimi anlamında herhangi bir kayba uğramayacağını tahmin ediyorsunuzdur. Ekran görüntülerinden de anlayacağınız gibi, Street Fighter IV’ün iPhone’daki görselliği, orijinal oyunu aratmayacak cinsten.

Elbette, Capcom sadece Street Fighter’ın anime tadındaki sanat yönetimini aktarmıyor iPhone’a. Ken ve Ryu’nun yanında hem orijinal Street Fighter IV oyunundan karakterler, hem de serinin diğer oyunlarında tanıştığımız bazı sürpriz isimler bizleri bekliyor olacak. Tabi bütün bunlarla beraber karakterlere özel hareketler ve ultra kombolar da Street Fighter IV’ün hiçbir şeyden geri kalmayacak iPhone versiyonunda karşımıza çıkacak.

iPhone’daki Street Fighter IV deneyimi, çoklu oyuncu (multiplayer) modu da içerecek. Bluetooth üzerinden iki kişi karşılıklı oynayabilme imkanı yakalayacağımız oyunda, karakterlere özel hareketleri çalışabileceğimiz Dojo Mode da bizleri bekliyor olacak. Dövüşmeye başlamadan önce kendini iyice hazır hissetmek isteyenler için güzel bir seçenek.

Mart ayında Apple Store’da piyasaya çıkması beklenen oyunun fiyatıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmış değil. Siz yine de şimdiden Street Fighter oynarken aranma ihtimaline karşı çeşitli bahaneler üretmeye başlayın derim. Tabi bir iPhone sahibiyseniz.

Street Fighter IV iphone 2

Bir cevap yazın