iPhone İçin Hareket Algılayıcı mı Geliyor?

Bildiğiniz gibi; Apple, Dokunmatik ekran, yatay ekran kullanımı v.s. gibi pek çok devrimsel özellikle iPhone’ piyasaya sürmüş ve bayağı ses getirmişti. Fakat artık bu tür özellikler neredeyse standart hale geldi. Çok yakında dokunmatik ekran özelliğini, giriş seviyesi cep telefonlarında bile görebileceğiz.

Peki, Apple gibi büyük bir firmalar oturup rakiplerinin benzer teknolojileri daha ucuza sunarak öne çıkmalarını mı seyredecek? Tabi ki hayır. Apple’ın aklında yeni ve farklı fikirler var. İşte bunlardan bir yenisi: dokunmatik ekrandan sonra, iPhone ve muhtemelen iPad için hareket algılayıcı (motion sensor).

Tıpkı Avatar ve Minority Report filmlerinde gördüğümüz gibi ekrana dokunmadan parmağımızla yapacağımız ufak hareketler ile iPhone’da bazı uygulamaları yönetebilecek ve açabileceksiniz. Mesela, cep telefonunun sesini kısmak için parmağınız yukarı aşağı hareket ettirmek, farklı bir resim görüntülemek için parmağınız sağa sola sallamak.

Apple Hareket Algılayıcı Patent

Apple Hareket Algılayıcı Patent

iPhone bu fikrin patentini 2008 üçüncü çeyreğinde almış.  Bu teknolojiyi iPhone’a uygulayabilmek için yeterli bir süre geçti sanırım. Daha önceki iPhone’a görüntülü konuşma gelebilir haberimizi de birleştirin. Burnumuza güzel kokular geliyor.

Yukarıda Apple’ın patentini aldığı teknolojiyi görebilirsiniz. Bakalım, Apple bu teknolojiyi 4. nesil iPhone ile karşımıza çıkaracak mı? Yoksa bir nesil daha mı beklemek zorunda kalacağız?

Benzer bir teknolojinin çok yakında yeni nesil oyun konsolları Xbox 360 ve PlayStation 3 için de geliştirildiğin hatırlatalım. Yani bu teknoloji imkansız değil.

Kaynak: Slashgear

1 Yorum

Bir cevap yazın