iPhone 5 ve 15 Anroid Tabanlı Akıllı Telefon Karşılaştırıldı

iPhone 5: Daha Piyasaya Sürülmeden Modası Geçti Mi?

Apple vs. Android

Apple vs. Android

Apple, her yıl yeni bir iPhone modeli geleneğini bozarak iPhone 5 modelini bu yıl piyasaya sürmeyebilir. Sürse bile bir sürü Android tabanlı rakibi yarışa hazır vaziyette bekliyor olacak.

Orijinal 2G modeli 2007 yılında piyasaya çıkan Apple iPhone, o günden beri akıllı cep telefonu kategorisinin en tepesinde yer alıyor. 3G, 3GS ya da iPhone 4 modelleri için konuşursak da durum çok farklı değil; Apple her zaman en üstte yer aldı ve bu başarının büyük çoğunluğunu cihazların içine koyduğu güçlü donanımlar sayesinde elde etti.

Peki ya Android cihazlar?

iPhone 2G ve 3G, yeni modelin piyasaya sürüldüğü tarihlere kadar zamanının en iyi donanımlarına sahip cihazlardı. Bu durum iPhone 3GS’nin, Google Nexus One ve Motorola Droid gibi cihazlarla bir yarışma ortamına girmesi ile değişti. iPhone 4 ise yaklaşık bir aylık süre boyunca liderliğini sürdürdü; ta ki daha hızlı işlemciye, daha büyük ekrana ve daha güçlü birr GPU’ya sahip olan Samsung Vibrant piyasaya çıkana kadar.

Bu yıl ise Android platformunun gelişimiyle birlikte Nvidia (Tegra), Texas Instruments (OMAP) ve Qualcomm (Snapdragon) gibi üreticilerinin sıkı çalışmaları sonucu iPhone 5, daha piyasaya çıkmadan tüm cazibesini kaybedebilir. Bu makalemizde halihazırda piyasada olan ya da bu yıl içinde çıkması beklenen ve iPhone 5 ile rahatlıkla yarışabilecek 15 adet son teknoloji Android cihazı sıraladık. Her cihaza yeşil, mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renkleri arasından (yeşil: çok az rakip ya da hiç rekabet yok, kırmızı: çok ciddi rakip olmak üzere) bir “iPhone için Tehdit Seviyesi” verdik. 

Makalemiz ağırlıklı olarak Apple ve Anroid ürünlerin donanımları üzerine, fakat HTC gibi belirli üreticilerden bahsederken yazılım, tasarım ve arayüz gibi bazı konulara da değineceğiz. Akıllı cep telefonların diğer yanlarını görmezden gelerek sadece donanımı hakkında konuşmak pek kolay bir iş değil.

8 Yorum

  1. LORDTEK

    Bu telefonun çözünürlük konusu beni düşündürüyor. iphone5’e göre hem ekran boyutu daha büyük hem de çözünürlüğü daha az. Neden? Madem daha büyük ekranı var bari aynı çözünürlüğe ulaşılmadı?

  2. Valek

    LG Nexus gibi daha 1. nesli türkiyede satılmayan telefonların 2. neslinden bahsediyorsunuz. Mu ne uçmaktır bu ne gelecek haberidir günümüzde Türkiyede özellikle satılan cihazlar ile inceleme gereksinimi büyürken siz ulaşması imkansız daha çıkmasına 1 yıl olan telefonları kıyaslıyorsunuz. Gerçi yabancı bir makaleden çevirip buraya koymak ne kadar inceleme yaptım demektir tartışılır.

Bir cevap yazın