iPhone 5 En Sonunda Tanıtıldı (Galeri)

Aylar süren dedikodulardan sonra Apple en sonunda en yeni iPhone modelini tanıttı. iPhone 5’in özelliklerinin çoğu geçtiğimiz aylar içinde sızan bilgilerle örtüşüyor. Yani aslında çok da beklemediğimiz ürün karşımıza çıkmadı.

%18 İnce, %20 Hafif, %12 Daha Az Yer Kaplıyor

iPhone 5’i önceki nesillerden önemli oranda ayıran şey tabi ki yeni 4” ekran. 1136×640 çözünürlüğe ve 326 ppi piksel yoğunluğuna sahip olan ekrana dokunma algılayıcıları da entegre edilmiş. Bu sayede daha ince bir yapı sağlanırken dokunma algılama hassasiyeti de artırılmış.

Apple’ın en yeni iPhone modelinin kalbinde A6 işlemci yer alıyor. Performans açısından bu işlemcinin önceki A5 modeline (iPhone 4S’te bulunan) göre hem işleme hem de grafik alanında iki kat hızlı olduğu söyleniyor. Tanıtım sırasında kısa bir demo yapan EA Studios geliştiricilerinden Rob Murray A6’nın “tam konsol kalitesi”ndeki oyunlara imkân tanıyacağını söyledi.

iPhone 5, iPhone 4S’le aynı ağları desteklemesinin yanında LTE desteği de sunuyor. Buna ek olarak kablosuz ağ standardı olarak 802.11n destekleniyor. Apple hangi ağ altyapısını kullandığınızın pil ömrü üzerinde çok fazla etkisi olmayacağını belirtiyor. iPhone 5, 3G veya LTE kullanarak 8 saate kadar internette gezinmeye imkân sağlayacak. Tabi ülkemizde LTE desteği olmadığı için şimdilik bizi sadece 3G performansı ilgilendiriyor.

 

iPhone 5’le birlikte Apple mikrofon ve kamera kalitesini de geliştirmiş. Önceki nesil iPhone’lardan farklı olarak altta, önde ve arkada olmak üzere üçlü bir mikrofon dizisi artık daha kaliteli ses kaydı yapabiliyor. Arka tarafta bulunan 8 MP kamera dinamik düşük ışık modu (dynamic low light mode) ve ince ayar lens hizalama (precision lens alignment) özelliklerine sahip. Yazılım desteğiyle arka kemara birlikte kullanılarak 28 MP panoramik fotoğraflar çekilebiliyor. Ön tarafta kamera da geliştirmelerden nasibini almış; artık 1080p kalitesinde FaceTime görüşmesi yapabileceksiniz.

Apple ilk iPhone modelinden beri kullandığı bağlantı noktası tasarımına da iPhone 5’le veda ediyor. Lightning olarak adlandırılan yeni bağlantı arayüzü (eskisne göre %80 daha küçük) eski 30-pin Apple bağlantı arayüzünün yerine geçiyor. Elinde eski tip arayüzü kullanan aksesuarları olanlar bir çeviriciyle bu ürünleri kullanmaya devam edebilecekler.

Daha önceki haberlerimizde Apple’ın kulaklıklarını da yenileyebileceğinden bahsetmiştik. Bu söylenti de doğru çıkanlar arasında. Apple “EarPods” adını verdiği kulaklıklarının eskisine göre daha kaliteli ses verdiğini iddia ediyor.

Önemli değişikliklerden birisi de Apple’ın iPhone 5’le birlikte iOS 6 platformunu da hayatımıza sokuyor olması. Tabi ki iOS 6 eski Apple telefonlarına da yüklenebilecek ama tam anlamıyla bütün özelliklerinden faydalanmak için iPhone 5 gerekli olacak.

Alıştığımız üzere iPhone 5 siyah ve beyaz renk seçenekleriyle gelecek ve yine alıştığımız gibi 16 GB, 32 GB ve 64 GB’lik sürümleri olacak. Önceki haberlerimizde söylenti olarak duyurduğumuz üzere telefon 21 Eylül’den itibaren kullanıcılarla buluşmaya başlayacak. Diğer resimler için galerimize bakmayı unutmayın.

5 Yorum

  1. erdem

    çok klasik bir sorum olacak ama çok iyi anladığınız için soruyorum sizce iphone 5mi yoksa nokia lumia 920mi her bakımdan değerlendirmenizi rica ediyorum sizin yorumunuz benim için gerçekten çok önemli şimdiden teşekkürler

  2. durmuş

    konuyla alakası yok belki ama önceden ne güzel sistem önerisi yapıyordunuz ve en düzgün önerileri siz yapıyordunuz.tekrar bekliyoruz artık.donanım sitesisiniz önerilerde bulunun aylık lütfen…

Bir cevap yazın