iPhone 4S Operatör Fırsatları Belli Oldu

iPhone 4S Alınmalı Mı?

iPhone 4 ve iPhone 4S Ön Yüz

iPhone 4 ve iPhone 4S

En başta dediğimiz gibi biz son teknolojiyi yakından takip edenlerdeniz. Bu yüzden en son çıkan teknolojiyi de almak isteriz. Ancak bizim üstünde durduğumuz ayrı konular da var. Teknoloji hak ettiği fiyatta mı satılıyor ve elinizde size yeter bir teknoloji var ise üst teknolojiye atlamak için ödeyeceğiniz miktar buna değer mi? İşte bu paragrafı temel alarak beyin fırtınasına başlıyoruz.

Başlamadan önce konuya bahis olan iPhone’lardan bahsederken hep yurtiçi satış ve yurtiçi garantili cihazlardan bahsedeceğiz. Yurtdışı SIMFREE cihazlar, SIMFREE olmayan cihazlar ve uluslar arası bir yıl APPLE garantisinde olan cihazları çok daha ucuza bulabilirsiniz.

Öncelikle elinizde hiçbir telefon yok ve yeni telefon almak istiyorsunuz. Bütçenizin de 2000 TL civarında olduğunu varsayalım. O zaman karşınıza neredeyse 10 adet üst seviye akıllı telefon çıkıyor. Bu telefonların en başta kendilerini ayırdıkları kısım işletim sistemleri ve siz bu konuda seçici değilseniz işiniz oldukça zor. Ama biz konumuz gereği iOS’u kullanmayı tercih ettiğinizi düşünüyoruz. O zaman karşımıza iki adet güçlü rakip çıkıyor. Bunların ilki bildiğiniz gibi iPhone 4, diğeri ise 4S. Bu iki modeli piyasada 1700 TL ile 2100 TL arasında bulunabiliyor (iPhone 4 8 GB ve iPhone 4S 16 GB). Bu günden önceki günlerde Darty ve Teknosa’nın iPhone 4S için biçtiği 2.400 ile 3.300 TL gibi uçuk fiyatları kaale almıyoruz.

Bu fiyatlar düşünüldüğünde; çift çekirdek işlemci, daha iyi grafik işlemcisi, daha iyi kamera (1080p video ve görüntü sabitleme), iOS 5 ile SIRI (İngilizce, Fransızca, Almanca),  daha iyi anten performansı, daha parlak ekran, bluetooth V4.0 gibi yükseltmeler için yaklaşık 200-300 TL fazla vermeye değer mi? 1800 TL vermeyi göze aldıysanız 2100 TL’yi de göze alabilirsiniz diye düşünüyoruz ve bu şartlarda iPhone 4S daha mantıklıdır diyoruz.

İkinci olasılık olarak zaten bir iPhonu’nuz var. O zaman ne olacak? Varsayımlarımıza iPhone 4’ünüz varmış gibi başlayalım. Şimdi elinizde bir süre kullanımınızdan sonra “home tuşu problemi” yaşanmamış ve çiziksiz, yurtiçi satış/garantili bir iPhone 4 16GB’ınız varsa; bu telefonu Gittigidiyor’dan 1.400 TL fiyat etiketi ile satışa çıkarabilirsiniz. Sonra 2.050 TL civarına iPhone 4S alabilirsiniz (Bilkom fiyatıdır).  Aradaki 650 TL’lik farka yukarıdaki saydığımız yükseltmeleri yeter görüyor musunuz? Eğer iPhone 4 kasa olarak eski ve donanım olarak şu an iOS 5’i ve güncel uygulamaları sorunsuz çalıştıramıyor olsaydı belki, evet diyebilirdik. Ancak hala App Store’dan indireceğiniz her uygulamayı (birkaç özel uygulama hariç) iPhone 4 sorunsuz çalıştıracaktır. Ancak elinizde iPhone 3G ya da 3GS varsa bu sefer iPhone 4S almak mantıklı olabilir ve bu yükseltmeye evet diyebiliriz.

Evet diyenlerdenseniz o zaman buyurun operatörlerimizin bize sunduğu fırsatları değerlendirelim.

Not: Daha önce yayınladığımız ayrıntılı iPhone 4S incelemelerimiz karar vermenize yardımcı olabilir. (Bölüm 1 ve Bölüm 2)

3 Yorum

  1. ibrahim YILDIRIM

    Vodafone’dan alınmayacağı kesin gittim hem para ödedim hem rezil oldum millete kara listedesin sen iphone alamassın dediler sonra sistemimizde hata var dediler. Kızdım gittim vatan computerden aldım 2500 TL ye gelior vodafone da vatanda 2000 TL

Bir cevap yazın