iPhone 4S Duyuruldu, iPhone 5 İse Bir Başka Bahara Kaldı

Oysa bütün gözler bu akşamki iPhone lansmanına çevrilmişti…

Apple’ın basın mensuplarına lansman davetiyesi yollamasıyla bütün gözler 4 Ekim’e, yani bugüne çevrilmişti. Apple’ın tanıtım paketinden ise daha ucuz bir iPhone 4 (4S) modeliyle birlikte iPhone 5’in çıkması bekleniyordu. Lakin ortada resmi bir açıklama falan yoktu. Yani her şey bir söylentiler ve beklentiler yumağından ibaretti. Özellikle de iPhone 5…

Daha önceki tanıtım etkinliklerinin aksine San Francisco yerine Cupertino’daki şirket yerleşkesinde bu akşam düzenlenen lansman, milyonlarca kullanıcının meraklı bekleyişini giderdi.

Apple’ın Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Phil Schiller, iPhone 4S’in tanıtımını yaptıktan sonra lansman oturumunu “üzgünüm, ama henüz iPhone 5 yok” sözleriyle kapattı. Bu arada sağlık problemleri nedeniyle geçtiğimiz haftalarda Apple’daki CEO koltuğunu Tim Cook’a devreden Steve Jobs’un lansmana katılmadığını da belirtelim.

Peki iPhone 4S ile gelen değişimler neler?

iphone 4SStratejik olarak 3S modeline benzetebileceğimiz iPhone 4S görünüşten ziyade donanımda ciddi yenilikler barındırıyor. Her şeyden önce 4S, bir önceki iPhone modeline oranla iki kat daha hızlı olan A5 işlemcinin yanı sıra 7 kata kadar hızlı grafik performansı sunuyor.

4S ile bağlantı teknolojisi de gelişmiş durumda. Daha önce de iddia edildiği üzere ürün, HSPA+ teknolojisini kullanıyor. Yani bu, 7.2 Mbps hızında internete bağlanan iPhone 4’e göre iki hat daha hızlı olacak demek. Bu hesapla yeni iPhone, 14.4 Mbps’ye kadar bağlantı hızına erişebiliyor olsa da, bu operatör altyapısıyla da alakalı bir durum pek tabii.

Yüksek çözünürlüklü retina display ekran teknolojisi 4S’te de mevcut. Bununla birlikte iPhone 4’ün 5 megapiksellik dahili kamerası, iPhone 4S ile yerini 8 megapiksel dahili kameraya bırakmış. Söylenenlere göre 4S, iPhone 4’e göre ışığı %73 oranında daha iyi alabiliyormuş.Bununla birlikte iPhone 4S, A5 işlemcisi sayesinde daha hızlı resim işleme ve yüz tanıma yeteneğine de sahip.

4S, ayrıca yenilenmiş sensör ve lens sistemi ile birlikte 1080p çözünürlüğünde görüntü kaydedebiliyor ve hatta gerçek zamanlı gürültü temizleme ve video sabitleme yapabiliyor.

Yeni İPhone’un en dikkat çekici yeniliklerinden biri de Siri’nin (hani şu kişisel asistan uygulaması) artık sisteme entegre edilmiş olması. Yol tarifi, telefon numarası bulma, tarih sorgulama ve randevu takip gibi işlemleri Siri’ye sesli olarak sorup hem sesli hem de görüntülü olarak yanıt alabiliyoruz. Mesela Siri’ye “Noel’e kaç gün var? diye sorduğumuzda “bir kontrol edeyim” diyerek kısa süre içinde bize yanıtını veriyor (lansmandaki tanıtımı bu şekilde yapıldığı için bu örneği verdim).

Öte yandan söylediklerimizi e-posta ve mesaj için yazıya dönüştüren bir özellik de eklenmiş 4S’e. Tabii şimdilik yalnızca İngilizce, Almanca ve Fransızca dil desteği var. Ancak yakın zamanda yenilerinin ekleneceğini düşünebiliriz.

Siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneceği olacak İPhone 4S için önsiparişler 7 Ekim’de başlıyor. Ürün 14 Ekim tarihinde ise öncelikle ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere, Almanya ve Japonya’da satışa sunulacak. Bunu, 28 Ekim’de aralarında Türkiye’nin olmadığı 22 ülke daha izleyecek. Yıl sonuna kadarsa toplam 70 ülkede satışa çıkmış olması bekleniyor. Muhtemelen bu 70 ülke arasında Türkiye’yi de göreceğiz.

Ürünün ABD’deki kontratlı fiyatları ise şöyle:

 • 16 GB’lık model: 199$
 • 32 GB’lık model: 299$
 • 64GB’lık model: 399$

Bununla birlikte iPhone 4’ün 8 GB’lık yeni modeli ise 99$ olarak fiyatlandırılmış.

Toplantıda ayrıca yeni mobil işletim sistemi iOS5 de tanıtıldı. 12 Ekim’de indirilebilir olacak iOS5, iPhone 4S’in yanı sıra iPhone 4, iPhone 3GS, iPad 2 ve iPad ile üçüncü ve dördüncü nesil iPod Touch’larda da kullanılabilecek.

1 Yorum

 1. M. Gökhan Aktaş

  8 Gb’lık model iPhone 4’ün yeni versiyonudur.
  Diğer modeller iPhone 4S’in hafızalarına göre dizilişleridir ve bu fiyatlar kontratlı fiyatlarıdır.

  Bunun yanında Apple hisseleri düşüşe geçmiştir ve Apple fanları da isyandadırlar.

  Ben dahil iPhone 4’ü olan birçok iPhone sahibinin düşüncesi: Elimdekini satıp 1.5 senedir piyasada olan kasanın aynısını neden alayım? Hem de Siri denen özelliğin Türkçe desteği olmadığı düşünülürse (evet, Siri’yi sadece 4S modeli destekliyor). Sadece çift çekirdek (daha güçlü GPU), 1080p video kaydı, video sabitleyici, 8 MP sensör, bluetooth v4 ve Siri için kesinlikle bir daha binlerce lira vermem.

  Düşünme notu: 3,5″ ekranda şu anki iPhone 4 zaten yeterli donanıma sahipti. Hem oyun hem de videoda. E dersinki video çıkışından TV’ye görüntü aktarcaksın o zaman yetermi gücü? O zamanda derim ki; iPad 2 gibi ekrandaki her görüntüyü TV’ye yansıtma özelliği iPhone’da bulunmuyorki (Screen Mirroring). Sadece desteklenen uygulamalar ve görseller yansıtılabiliniyor TV’ye (JB yoksa). Hem sürekli donanım kıtlığı ile dövdüğümüz Nokia’nın bile HDMI çıkışı varken, sen iPhone’dan yüksek çözünürlük alabilmek için HDMI çıkışına kaç on lira vermelisin biliyor musun (yaklaşık 120-130 lira)?

  Apple’ın gözümüzde büyüttüğü ilerici, önder/lider, rakipsizlik vasıfları bu sefer rakiplerinin gerisinde kaldı. Android’inde gücüyle artık Samsung, HTC ve LG uzun bir süre daha donanımları ile övünebilirler. Hatta tekrar atağa geçen Sony bile pastadaki payını arttırabilir.

Bir cevap yazın