iPhone 4g Prototipini Satan Belli Oldu, Pişmanmış

Hırsız KediiPhone 4G prototipini Gizmodo’ya sattığı ortaya çıkan kişinin avukatı Jeff Bornstein müvekkilinin Redwood City, California da okuyan 21 yaşındaki Brian Hogan olduğunu açıkladı. Hogan’ın avukatının anlattığı hikayeye göre iPhone prototipini bir barda otururken ortada bulmuş. Daha sonra Hogan aygıtın sahibini aradıysa da şaşırtıcı bir şekilde kimse sahiplenmemiş. Bir süre sonra Hogan arkadaşlarıyla beraber barı terketmiş ve iPhone’u da evine beraberinde götürmüş.

Bornstein prototip için 5,000 dolar gibi dişe dokunur bir meblağı cepleyen müvekkilinin bu paranın yalnızca incelenmek üzere kendisine verildiğini düşündüğünü, aygıtı sattığını düşünmediğini söylüyor. Avukat Computerworld’e gönderdiği bir epostada “Gizmodo’dan böyle bir ürünün teknoloji basınında incelenmesinin sakıncası olmadığını Brian’a üstüne basa basa söylemişler.” diyor. Brian’ın (mağdur) taraflarla işbirliğine hazır olduğunu da belirtmiş.

Şimdilik Hogan hakkında resmi bir suçlama yok ancak bu önemsiz. Her ne kadar ürün bara başkası tarafından bırakılmışsa da Hogan kendisine ait olmayan bir ürünü aldığının ve prototipi ilgili kuruluşa teslim edeceği yerde Gizmodo’ya “incelenme hakkını” sattığının farkında. Yine de San Mateo bölge sekreteri Stephen Wagstaffe’nin belirttiğine göre soruşturmayı yürütenler halen bir suçun oluşup oluşmadığı konusunda incelemelerini sürdürüyorlar.

CNET ise öyküye yeni bir boyut katıyor. iPhone 4G satışına Brian Hogan’ın yanı sıra başka kişilerin de karıştığını öne sürüyor. Rapora göre eski bir Deniz Kuvvetleri kriptoloji uzmanı olan 27 yaşındaki Sage Robert (şimdi UC Berkeley’de bulunuyor) ürün satışında arabulucuk yapmış. Dahası adı şimdilik bilinmeyen birinin de bu olaya karıştığı iddialar arasında. Robert’ın LinkedIn profilinin çok gizli satatüsünde olması da bir rastlantı olmasa gerek.

Robert CNet’e “Onu bulan kişi ben değilim. Ne görmüşlüğüm ne dokunmuşluğum var.” açıklamasını yapmış ve daha fazla bilgi veremeyeceğini, bir avukat tutacağını da söylemiş.

Peki iPhone 4G prototipini “bulan ve satan” Brian bunların tümüne ilişkin ne diyor? Avukatı Bornstein müvekkili adına “Suçunun yalnızca ürünü sahibine geri götürmemek olduğunu söylüyor, pişmanım diyor. Bir yanlışlık yapmış, telefonu hemen sahibine geri götürmesi gerekirdi”. diyor.

Bir cevap yazın