iPad’lere Kokpite Giriş İzni Verildi

Pilotların uçuş çantası hafifliyor.

Amerikan Federal Havacılık Dairesi (FAA) iPad‘lerin kokpite girişini onayladı ama pilotlar Twitter’a girsin veya boş zamanlarında parmak boyama yapsınlar diye değil; kağıt evraktan kurtulsunlar diye.

iPad elektronik uçuş çantası.

iPad elektronik uçuş evrakı. Kağıt mı dediğiniz? O da ne?

Geleneksel olarak belgeler, haritalar ve uçağa ilişkin yönerge ve kullanım kılavuzlarından oluşan uçuş evrakı kalabalığı 20 kg. kadar gelebiliyordu. FAA’nın yakın zaman önce aldığı bir kararla kağıt evrak yerine iPad’e depolanmış elektronik evrak kullanımına izin vermesiyle onlarca kilogramlık kağıt yükünden kurtulunmuş oldu.

Sistemi ilk deneyen Alaska Havayolları’nın uçuş standartları uzmanı Jim Freeman kilolarca evraktan kurtulduklarını söylemenin yanı sıra “iPad pilotlara bilgiye anında ve zahmetsiz ulaşma imkanı veriyor. Eskiden pilotlar acil durumda bile 3-4 dakika evrak karıştırmak zorunda kalıyordu.” diyor. Freeman yeni e-kılavuzlarda animasyon, video ve ses de kullanılabileceğini, seyir esnasında bile kılavuzların yeni verilerle güncellenebileceğini belirtiyor ve yeni uygulamaya ilişkin ilginç bir saptamayı da paylaşarak, ortalama 40 yaşın üzerindeki pilotların ağır uçuş çantalarından kaynaklanan sağlık sorunlarının azalmasıyla firmanın sağlık giderlerinde farkedilir bir düşüş olduğunu da aktarıyor.

30 yıldır uçan kıdemli pilot Jack Long ise yeni teknolojiye alışıp alışmadığı konusundaki sorulara “iPad’e geçmek için tereddüt bile etmedim, hatta üstüne atladım” diyor ve ağır uçuş çantasının hafiflemesinin yanı sıra, yıllık 1,500$‘lık kağıt kılavuz ve harita aboneliğinden de kurtulduğunu, iPad üzerindeki elektronik aboneliğin ise yıllık sadece 150$ olduğunu söylüyor.

Kısacası Amerikan Federal Havacılık Dairesi’nin aldığı elektronik evrakın yasal kabul edilmesi kararının yararları düşünüldüğünde, yakın zamanda dünya standardı olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

2 Yorum

  1. Kenan S.

    Bunun bir güvenlik riski yaratacağını düşünüyorum. Hiçbir elektronik alet kağıdın yerini tutamaz. Pilotun bir referansa bakması gerekir de cihaz açılmazsa ne olacak?

Bir cevap yazın