iPad’de Crysis Oynayabilir misiniz? Evet! Kısmen

Şu aralar tüm teknoloji meraklıları işi gücü bırakmış iPad’de acaba hangi oyunları çalıştırabiliriz diye düşünüyor olmalılar. Önce iPad’de çalışan Quake oyununu gördük, hemen ardından iPad’de çalışan Windows 95 ve nihayet iPad’de çalışan N64 emülatörü… Peki, iPad, Crysis gibi güçlü bir PC’yi bile rahatlıkla dize getirebilecek bir oyunu, akıcı bir şekilde çalıştırabilecek kadar güçlü bir işlemciye sahip mi? Hiç sanmıyorum ama Otoy adlı çevrimiçi video akışı (video-streaming) teknolojisi ile iPad’de Crysis oynayabilmek mümkün gözüküyor.

TechCruch, Otoy ile iPad’de Crysis’in oynanabildiğini gösteren bir video yayınlamış fakat sistem hakkında başka detay yok. Önce videoyu izleyelim sonra Video streaming ne olduğunu açıklamaya çalışalım.

(youtube)

Crysis 2 Orman

Video streaming’in ne olduğunu bilmeyen okuyucularımız olabilir kısaca açıklamaya çalışayım: Video streaming’i kısaca “video akışı” diye Türkçeye çevirebiliriz sanırım. Bu sistemde elinizdeki alet işlem yapmaz, oyunu uzaktaki güçlü bir PC çalıştırır ve size sıkıştırılmış görüntü verisi olarak gönderir. Elinizdeki ekranda, sıkıştırılmış görüntüyü ekranınıza yansıtır. Video Streaming geleceğin oyun teknolojisi olacak deniyor ama bu sistemin çok önemli iki zayıf noktası var.

  1. Gecikme: Evinizdeki PC’den gönderdiğiniz komutlar ile uzaktaki PC’nin komutu algılayıp, işlemesi ve nihayet size görüntü olarak geri göndermesi hissedilir bir gecikme sorunu ortaya çıkarıyor. Anlık komutların önemli olduğu FPS oyunlarında bu ciddi bir problem.
  2. Çok hızlı internet: Video akışı, oldukça hızlı ve kesintisiz internet bağlantısı istiyor. Görüntüler ne kadar sıkıştırılırsa sıkıştırılsın 720p video akışı için oldukça güçlü bir internet bağlantısına ihtiyacınız var.

Bir cevap yazın