“iPad Kullanmak Mastürbasyon Yapmaktan Farksız”

Bu sözler, yaşayan en büyük animasyon sanatçısı Hayao Miyazaki’ye ait. Miyazaki baba neden böyle bir şey söylemiş peki?

Gökteki Kale, Komşum Totoro, Prenses Mononoke, Ruhların Kaçışı, Yürüyen Şato, Ponyo… Miyazaki‘yi yarattığı muhteşem animasyon filmlerle bile anlatmak çok zor. Onun için yaşayan en büyük animasyon sanatçısı demenin bile yeterli bir tanımlama olduğundan şüpheliyim.

Miyazaki‘nin çok nadir TV izlediğini; evinde bırakın bilgisayar ve faks makinesini bir DVD oynatıcı bile olmadığını biliyoruz. Hatta e-posta yerine hala mektupla haberleşmeyi tercih eden Miyazaki, yaratıcılığının dejenere olmayışını da belki teknolojiyle arasına koyduğu bu geçilmez bariyerlere borçlu. Zira Miyazaki‘nin elleriyle yarattığı her yeni filmiyle Hollywood’un 3. boyutta yaşayan bilgisayar ürünü ruhsuz kahramanlarına tokat üstüne tokat vurabildiğini görmek eşsiz bir his.

Hayao Miyazaki

Hayao Miyazaki

Miyazaki babanın yaşayan ikinci büyük animasyon sanatçısı diyebileceğimiz Isao Takahata (Ateşböceklerinin Mezarı) ile birlikte sahibi olduğu Studio Ghibli’nin aylık dergisi Neppuu’ya verdiği röportajda Apple’ın iPad’i hakkında söyledikleri (ki kendisi iPad’den “oyun makinesine benzer şey” olarak bahsediyor) teknoloji kölelerini tekrar düşünmeye itecek cinsten.

“Benim açımdan ne bir takdir ne de bir heyecan hissi söz konusu. Tek kelimeyle iğrenç bir şey. Trenlerde bu aleti kullanırken mastürbasyon benzeri hareketler yapan insanların sayısı her geçen gün katlanarak artıyor.”

Bu açıklamanın ardından Hayao Miyazaki bir çeşit teknofobik olarak gelebilir size. Ancak düşüncelerinde haklılık payı da yok değil. Ortaya bir şeyler çıkarabilmek için yalnızca beynine güvenen yaratıcı insanların nesli tükenmek üzere ne yazık ki…

Bu arada Studio Ghibli’nin Nintendo DS ve PlayStation 3 için çıkacak bir oyun üzerinde çalıştığını belirtelim. Elbette Miyazaki bu projeden fersah fersah uzakta duruyor.

6 Yorum

  1. vural

    İpad kullanıyorum, Miyazaki’nin bütün filmlerini izledim diyebilirim. Demek ki daha üstad olamamış. Susup geçecekti, o ürünü kullananları “yargılar” gibi konuşmayacaktı. Daha yolu var sanırım..

     

Bir cevap yazın