iPad 3 “Retina Display” İle mi Gelecek?

Apple iPad

Apple iPad

iPhone 4, bir akıllı telefon için oldukça yüksek çözünürlüğe sahipti. 326 ppi piksel yoğunluğa sahip olan telefonun noktalar arasındaki boşluğu o kadar küçük ki neredeyse gözle görülmesi imkânsıza yakın. Apple bu özelliğini Retina Display olarak pazarlıyor ve en son sürüm telefonunun diğer modellerinden ayrılmasını sağlıyordu.

Bazıları Apple’ın bu ekran çözünürlüğünü iPad 2’de kullanacağını iddia etmişlerdi ancak bu gerçekleşmedi ve iPad 2 ilk sürümde bulunan 1024×768 çözünürlüğe sahip olarak geldi.

Şimdiyse bazı geliştiriciler, iOS5 beta sürümünden elde ettikleri bilgilere dayanarak Apple’ın bir sonraki iPad modelinin orijinalinin dört katı yüksek çözünürlüğe sahip olarak geleceğini belirtiyorlar.

Apple’ın Newstand uygulaması hem şu anki modellere (1024×768) hem de gelecekteki “muhtemel” sürümlere (1536×2048) uygun olarak geldiği belirtiliyor. Benzer şekilde yeni Twitter arayüzünde de yeni çözünürlüğün desteklenmesi iddiaları güçlendiriyor.

Uygulamaların yüksek çözünürlüğü desteklemesi sadece test amaçlı da olabilir ancak iPad 3’ün çıkış zamanında iOS 5’in kullanılacak işletim sistemi olması iddiaların bir temelli olduğunu düşündürtüyor.

Bir cevap yazın