iOS 4 ve Android Cep Telefonlarında Lokasyon Takibi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bir süredir Android ve iOS 4 işletim sistemlerinin lokasyon takibi yaptığı konusunda haberler okuyoruz. Peki, gerçek durum nedir?

Geçtiğimiz günlerde Alasdair Allan ve Pete Warden isimli iki güvenlik uzmanı, iOS 4 altında çalışan iPhone ve iPad sürümlerinin 3G ve Wi-Fi yardımı ile kullanıcıların lokasyon bilgilerini kayıt ettiğini ortaya çıkardı. Daha da kötüsü, iOS 4 altında tüm lokasyon bilgileriniz bir dosyaya kayıt ediliyor ve bu dosya iTunes ile senkronize ediliyordu.

Haliyle bu durum büyük bir güvenlik endişesi yarattı. Apple, gerçekten müşterilerini 3G ve Wi-Fi yardımı ile takip mi ediyordu? Tamam, Apple “beni takip etsin ne önemi var” diyebilirsiniz, ama iş bu kadar basit değil ne yazık ki. Çünkü, Apple iOS 4 ile sadece belirli bir döneme ait lokasyon bilgilerini değil, tüm geçmişinizi kayıt altına alıyor ve iTunes senkronizasyonu sayesinde yeni bir iPhone veya iPad alsanız bile lokasyon bilgileriniz kesin bir doğrulukla güncellenmeye devam ediyor. Bu durumun yaratacağı en büyük sıkıntı şu; iTunes ile senkronize olan lokasyon bilgileri şifrelenmediği için üçüncü bir yazılım ile bilgilere ulaşmak mümkün gözüküyor (en azından teoride).

Peki, lokasyon bilgileri derken tam olarak kastettiğimiz şey nedir?

Apple’ın müşterilerini rahatlamak için hazırladığı soru cevap kısmında bu sorunun ayrıntıları şöyle açıklanmış: Apple, daha hızlı bir GPS servisi için, çevrenizde bulunan Wi-Fi ve baz istasyonları sinyallerini kayıt altına alıyor ve normalde dakikalar süren GPS yer tespitini saniyeler içinde çözüyor. Yani, Apple, Wi-Fi ve baz istasyonları sinyallerini takip ederek GPS servisini hızlandırıyor.

İyi de iOS 4 neden tüm bir lokasyon geçmişimizi saklıyor?

Geçtiğimiz günlerde Steve Jobs’ın yaptığı “(Android kastedilerek) oh evet, onlar sizi takip ediyor, biz etmiyoruz” açıklamasına rağmen Apple, Wi-Fi ve baz istasyonları kaynaklı lokasyon bilgilerinin tüm bir geçmişi kayıt altında tuttuğunu kabul ediyor ve bunun bir bug (hata) olduğunu ileri sürüyor. Apple’a göre, aslında hızlı bir GPS servisi için yedi günlük lokasyon bilgisi yeterli.

Apple, bu sorunu nasıl çözmeyi hedefliyor?

Apple, yayınlayacağı bir güncelleme ile iOS 4’de olduğunu kabul ettiği bu hatayı çözeceğini duyurdu. Ayrıca Apple’a göre, sadece Wi-Fi ve baz istasyonları bilgileri ile kesin bir lokasyon bilgisi elde etmek mümkün değil; zira sinyal aldığınız bir baz istasyonu evinize kilometrelerce uzakta olabilir. Bununla birlikte Apple, lokasyon bilgilerinin anonim hale getirilerek ve şifrelenerek Apple’a ulaştığını ve hiçbir müşterinin lokasyon bilgisine erişmenin mümkün olmadığını iddia ediyor.

Kısacası, ortada bir sorun var, ama belki abartıldığı kadar büyük bir sorun değil bu. 

Android’de durum nedir?

iOS 4 gibi Android işletim sistemleri altında çalışan cihazlar da kullanıcılarının Wi-Fi ve baz istasyonu bilgilerini topluyor ve firmaya gönderiyor. Google, anonim hale getirilen bu bilgilerin daha iyi baz istasyonu ve Wi-Fi dağılımı için tutulduğunu söylüyor. Ayrıca iOS 4’ün aksine Android işletim sistemlerinin kayıt altına aldığı lokasyon bilgileri iTunes gibi bir programla PC veya MAC’e aktarılmıyor.

Peki, Windows Phone?

Aslında Windows Phone işletim sistemleri de Wi-Fi ve baz istasyonu bilgilerini topluyor, ama bu üç işletim sistemi arasında en az veri toplayan işletim sistemi Windows Phone diyebiliriz.

Bu konuda aklınıza takılan bir soru olursa yorum kısmında bizle paylaşın lütfen.

Bir cevap yazın