IO Interactive: Bazı Eleştirmenler Kane and Lynch 2’yi Anlamadılar

İki gün önce Hydrophobia’nın yapımcılarının verilen kötü notlar karşısında ne kadar çirfkefleştiğinden bahsetmiştik hatırlarsanız. Ancak bunu yapan tek Dark Energy Digital değildi, daha önceden Factor 5, Silikon Knight gibi firmalar da benzer açıklamalar yapmış, yapımcılarının oyunu düzgün oynamadığından ya da “anlamadığından” dert yanmıştı. Görünüşe bakılırsa Hitman ve Kane & Lynch gibi serilerden tanıdığımız IO Interactive’de aynı trene atlamış bulunuyor.


“Bana kalırsa bu oyunu ya seviyorsunuz ya nefret ediyorsunuz” diyor genel yönetici Niels Jorgensen. “Oyunun 1/10’dan 9/10’a kadar bir sürü farklı not alması ilginç. Ben de buradan şunu anlıyorum: Bazı eleştirmenler oyunu çok sevmiş, bazıları da gerçekten anlamamış.”


Sanırım oyunun el kamerasından çekiliyormuş hissi vermesini, sonunu eleştiren bazı site ve dergilerden bahsediyor Jorgensen. Tamam, beni de çok rahatsız etmedi o son ama sekiz – on saate yakın vakit harcadığımız bir oyunu bitirince insanların daha somut bir şeyler görme isteğini de anlıyorum. Her ne kadar yapımcı cesurca bir şey yapıp oyunlarda pek yapılmayan bir şey yapmak istemiş olsa da ne yazık ki her deneysel oyun mekaniği/hikaye anlatım tekniği gibi bu da bazı eleştirmenler tarafından beğenilmeyecektir, IO’nun bunu da anlaması gerekiyor.


Gerçekten anlamayanlar da olabilir tabi ancak incelemeleri okumadığım için bir yorum yapamayacağım. Ancak kötü not veren bütün sitelere “oyunu anlamamışlar” demek de bir acayip. “Bizim oyunumuz mükemmel ve bir eleştirmen sadece oyunu anlamadığı için kötü no verebilir” gibi bir anlam da çıkıyor zira. Ne diyelim, umarım hem oyuncular hem de yapımcılar bir gün fikirlerin farklılık gösterebileceğini anlarlar.

1 Yorum

Bir cevap yazın