inXile ve Bethesda Hunted İle Bir Araya Geliyor

Brian Fargo ismini duymamış bir RPG oyuncusu yoktur sanırım. Hafızası pek kuvvetli olmayan oyunseverler için ise; Interplay’in kurucusu, Bard’s Tale (1985) ve Wasteland (1988) gibi RPG tarihini derinden etkilemiş oyunların mimarı desem sanırım yeterli olacaktır.

Brian Fargo, kurucusu olduğu Interplay’in 2002’de finansal çıkmaz içine girip Titus Interactive tarafından satın alınmasının ardından Interplay’den ayrılarak inXile’ı kurmuştu. inXile’la ise ilk olarak 2004 yılında Bard’s Tale’in yeniden yapımında (remake) tanışmıştık.

Ne var ki, Bard’s Tale, 1985 tarihili orijinalinin yarattığı etkiden oldukça uzaktı ve içerdiği muhteşem espri anlayışına rağmen raflarda tozlanmaya terkedildi. inXile ise bu tarihten sonra derin bir sessizliğe sürüklendi.

GDC 2010 ise, inXile’ın yeniden doğuş projesine tanıklık etti.

Geride bıraktığımız haftasonu GDC 2010’da ufak bir demosu tanıtılan Hunted: The Demon’s Forge, bugün resmi olarak duyuruldu.

inXile’ın Unreal 3 oyun motoru kullanarak geliştireceği ve PC platformunun yanında Xbox 360 ve PS3 için de raflara çıkacak bu yeni aksiyon/ RPG oyununu Bethesda dağıtacak.

Karanlık fanteziyle bir fedakarlık ve bağımlılık hikayesini bir araya getirecek Hunted: The Demon’s Forge’un en kuvvetli yanı, co-op dinamikleri olacak gibi duruyor. inXile’dan Michael Kaufman, Destructoid’e verdiği röportajda yeni oyunlarıyla ilgili iddialı konuşmuş:

“Piyasadaki co-op dinamiği sunan oyunlara baktığımızda bu oyunların, oyuncuları oldukça sınırlandıklarını fark ettik.  Biz olaya farklı bir açıdan yaklaştık. Oyuncuların çevreyi ve oyun dünyasını kullanmasını istedik. Geliştirdiğimiz büyüler ve yetenekler tamamen bu sınırları yıkmak fikri üzerine kurulu.”

Hunted: The Demon’s Forge’un biz zindan sürüngenleriyle ne zaman buluşacağı hakkında kesin bir bilgi yok. Yine de bir süreliğine yayınlanmış ekran görüntüleriyle idare edebiliriz.

Bu arada inXile’ın Fallout serisinin atası Wasteland’in isim haklarını da satın aldığını belirtelim. Yıllar sonra Brian Fargo elinden yeni bir Wasteland’e kimse hayır demez…

 

Bir cevap yazın