İntiharları Önlemek İçin İlginç Bir Yöntem

Sırbistan’ın Belgrat Köprüsü’nde kullanılan bir projektörle intiharların önüne geçilmek isteniyor.

Raporlara göre, Sırbistan’da her yıl 1500 kişi intihar ediyor. İntihar edenlerin %40’ı da Belgrat Köprüsü’nü tercih ediyor. Sırbistan İntiharı Önleme Büro’su, bu intiharları önlemek için bir reklam ajansı ile antlaşmış. Reklam ajansının intiharları önlemek için bulduğu yöntem ise sıra dışı.

Hayır, bizdeki gibi köprüleri yayalara kapatmadılar, tel örgüleri de yükseltmediler, her yayanın peşine sivil polis de takmadılar. Reklam ajansı tüm bu bilinen yöntemlerin aksine, köprünün üstünden projektörle suya yansıtılan bir görüntüyü tercih etti. Suya yansıtılan görüntüde “yalnız değilsiniz” yazısı ve intiharları önlemek için kurulan telefon hattının telefonu numarası görünüyor. Eğer bir kişi intihar etmek için köprünün ayağına ulaşırsa, bu yazıyı görmeden aşağı atlaması imkansız.

İntihar Önlem

Ayrıca bu görüntü, sadece köprünün üstünden bakıldığı zaman görülüyor.

Bu yöntem, intiharları önler mi, emin değiliz, ama fikrin yaratıcı olduğu kesin. En azından, bizde olduğu gibi kolaya kaçıp, köprüleri yaya geçişine kapatmıyorlar.

3 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Bu kadar yaratıcı olabilecekleri aklımın ucundan bile geçmezdi. Yazıyı okurken de nedense şöyle düşündüm; “neden intihar ediyorlar anlamak yerine böyle önlemlerle neden uğraşıyorlar”dı. Ama yazının sonu ters köşeye yatırdı 🙂

Bir cevap yazın