Interplay Fallout MMO Haklarından 2 Milyon $ Karşılığında Vazgeçti

Interplay ve Bethesda arasında iki yılı aşkın süredir devam eden dava nihayet sonuçlandı. Sonuç ise pek iç açıcı değil.

Interplay’in çok uzun süredir boğuştuğu maddi sıkıntıların son kurbanı da merakla beklediğimiz Fallout MMO oldu. Aranızda bu proje için gerçekten büyük umutlar besleyenler var mıydı bilemiyorum. Ancak maddi sıkıntılar içindeki Interplay ile Bulgar Masthead’in bu oyunu doğru düzgün bir şekilde tamamlayamayacağını öngörmek pek zor değildi. Acı, ama gerçek… Nitekim Interplay, bugün Bethesda ile olan Fallout isim hakkı davasından 2 milyon $ karşılığında gönüllü olarak çekildiğini duyurdu. Ayrıca mahkeme masraflarını da kendisi ödemeyi kabul etti.

Böylece Interplay, elinde Fallout ile ilgili kalan son hakları da Bethesda’ya devretmiş oluyor. Bir başka deyişle bu, “Fallout MMO çöp kutusunu boyladı” demek oluyor. Tabii Bethesda, sıfırdan bir Fallout MMO geliştirmenin karlı bir iş olacağını düşünmezse…

Bu 2 milyon dolarlık anlaşmayla birlikte Interplay, Fallout MMO’nun yanı sıra orijinal Fallout oyunları (1 ve 2) ile Fallout: Tactics’in dağıtım haklarından vazgeçiyor. Ancak anlaşmanın bu maddesi 2014 Ocak ayından itibaren yürürlüğe girecek.

Üzücü bir haber olduğu kesin. Ancak hiç değilse aldıkları bu para Interplay’i maddi darboğazdan biraz olsun kurtarabilir. Hatta bizler de hiçbir zaman çıkmayacak bir oyun için boş hayaller kurmamış oluruz. Keşke Cain, Leo Boyarsky, Chris Taylor, Urquhart ve Avallone’u tek bir çatı altında eski ruhla oyun geliştirirken görebilseydik. Lakin işte kapitalizm böyle bir şey… Bkz: BÖYLE

5 Yorum

 1. M8RT

  mmo’nun gittiğine değilde 1 2 ve tactics’in telif haklarını sattıklarına yanarım… bethesda gönül rahatlığıyla içini tamamen boşaltsın şimdi fallout’un, bize de tavla oynamak düşer.

 2. marti

  yahu interplay ne yapacaktı isim haklarıyla,turşusunu mu kuracaktı?ölmuş bitmiş bir firmanın ardından fanboyluğa lüzum yok,en azından bethesda’dan fallout mmo’su görmüş oluruz,hiç yoktan iyidir.new vegas da hiç fena değildi hatırlatırım

 3. M8RT

  bethesda’nın dava etmesinin nedeni interplay’in fallout 1 2 ve tactics’i goodoldgames’den satmasıydı… gog’dan kopya korumasız 3 kuruşa oyun satan herkese fanboy olmak farzdır.
  şu anda bile dlc’leriyle oyna at oyunken, görürüm 10 sene sonra new vegas’ın suratına bakan kalırmı.

 4. Yemre

  2 milyona mmo sundan vazgeçtiyse (ki kaç yıl geçti aradan elle tutulur hiç bir şey yok interplay tarafından ) zaten interplayin birşey yapacağı yoktu demektir.

  Bence iyi olmuş Fallout 3+ new vegasa steam saatime göre 400 saate yakın oynadığımı hesaba katarsak bence bethesda işini yeterince iyi yapıyor zaten başka bir firmanın mmo su veya farklı bir oyunuyla hayal kırıklığı oluşturmasını istemezdim.

 5. gouranga

  Böyle tartışmalı oyunların sonu hep hezimet oluyor. Açıkçası interplay bu oyuna devam edecek olsa da ben çok umutlu değildim. Belki sağlam bir mmorpg oyununa gücü yetebilecek bir firma sıfırdan başlarsa ortaya güzel birşeyler çıkabilir. Her ne kadar interplay tarafından yapılacak olanın havasını vermeyecek olsa da.

Bir cevap yazın