İnternette Sansüre Bir Kurban Daha: Vimeo

Bir video paylaşım sitesi daha sansür kurbanı oldu.

Ünlü video paylaşım sitesi Vimeo, “Ankara CBS’nin, 28/09/2010 tarih ve 2010/93921 nolu “koruma tedbiri” çerçevesinde erişime engelledi”.

Youtube’un ardından önde gelen video paylaşım sitelerinden biri olan Vimeo, daha çok HD kalitesinde videoların paylaşılması amacıyla tercih ediliyordu. Hızlı ve güvenilir video paylaşım sitelerinden biri olan Vimeo’nun da erişme engellemesi ile Türk internet kullanıcılarının HD video paylaşım için seçeneği bir hayli daralmış oldu.

Vimeo internet sitesinin kapatılmasına neden olan mahkeme kararının x partideki x bir milletvekilinin özel hayatını deşifre eden bir video yüzünden verildiği söyleniyor.

Daha önce defalarca söylediğim bir şeyi burada tekrarlamak istiyorum. Eğer herhangi bir sebeple bir videoyu sansürlemek istiyorsanız, sadece videonun linkine erişimi engellersiniz. X bir video yüzünden tüm bir internet sitesini erişime engellerseniz, sansürcü damgasından kurtulamazsınız.

Sansürsüz internet

Nitekim Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, geçenlerde yaptığı bir açıklama ile hakimlerin internet sitelerini erişime engelleyen kararlarını gözden geçirmeleri gerektiğini söylemişti.

Bu tür sansürler 2010 Türkiye’sine yakışmıyor. Artık yetkililerin bu konuda bir şeyler yapmalarının zamanı geldi.

Umarım bu son yasaklama da bunun tetikleyicisi olur.

7 Yorum

 1. Ufuk

  Çok saçma bir karar , benim ve diğer sitelerin hizmet verdiği video linkler youtube nin kapalı olmasından dolayı vimeo dan veriliyordu, şimdi ne olacak ?

  Ben eğitim videoları yayınlıyorum ücretsiz olarak , eğitimi ve herşeyi etkileyen bir karar olmuş, kınıyorum.

  • Deniz Kocaturk

   Bunun için Dailymotion iyi bir seçim olabilir. Tabii orasıda kapanmazsa. 🙂

   Ama bende kınıyorum bu sansürleri.. Çok saçma nednelerden ötürü tüm millet mahrum kalıyor…

   • Web Tasarım Ankara

    Çok biliyorsun.Önerilen sayfalara bak bakalım. Ben ayın 30’unda yazmışım sen yazmışsın 1 ekimde 7 ekimdeki facebook tamı kapatılıyor yazısına bak gözat sonra burda artistlik yap delüanlu 😀

 2. levis

  Böyle giderse yasaklanmayan video paylaşım sitesi kalmayacak. Siteyi yasaklamak yerine videonun yayından kaldırılmasını sağlasalarya. Zaten bir kaç senedir insanlar youtube yasağı yüzünden dns uzmanı oldu çıktı. O yüzden bu yasaklanan siteyede bir çok kişi genede kolaylıkla girecektir. Mesela ben youtube için dns kullanıyordum. Vimeo ya da yasak gelmesine rağmen kolaylıkla erişebiliyorum. Bu şekilde yapmakla o videonun izlenmesini engelleyemezler. Yokmu bu devletin bilişim uzmanı falan. Ne yapılmasını söyleseler.

 3. Ziyaretçi

  adamlar neden siteyi kapatmak yerine videoyu yayından kaldırtmayı sağlasınlarki? işin kolayı varken… çünkü bu örümcek beyinliler daha “internet” nedir bunu bilmiyorlarki!! vermişler 50-60 yaşındaki milattan kalma adamların eline yetkiyi, anlamıyorlar ve işin kolayına kaçıyorlar. tabi onlarada kızmamak lazım.. onların zamanında internetmi vardı? adamlar neredeyse televizyonun icadına şahit olacak kadar eskiler! bizim ülkemizin adam olması için en az bir 100 yıl geçmesi ve bu örümcek beyinli neslin gidip, yerine, okuyumuş, görmüş öğrenmiş bilinçli yeni bir neslin gelmesi lazım.. yani torunlarımızın çocukları bizden daha rahat olacaklar 🙂

Bir cevap yazın